Борусия (Д) се сбогува с Левандовски в атрактивен мач (видео + галерия)

Отборът на Борусия (Дортмунд) победи с 3:2 като домакин Хофенхайм в атрактивен мач от предпоследния 33-и кръг на германската Първа Бундеслига. Полският нападател Роберт Левандовски изигра последния си мач за "жълто-черните" на "Сигнал Идуна Парк". Той остана на терена до 89-ата минута, когато бе сменен от Юлиан Шийбер и бе аплодиран от феновете на Борусия, а наставникът Юрген Клоп го прегърна. Както е известно, от новия сезон Лева ще облече екипа на германския шампион Байерн (Мюнхен). Един от паметните моменти на поляка по време на кариерата му в Борусия бе отбелязването на 4 гола в един мач във вратата на Реал Мадрид на полуфиналите на Шампинската лига през миналия сезон.

Левандовски се сбогува с феновете на Борусия С феновете на Борусия се сбогува и защитникът Мануел Фридрих, който бе привлечен през ноември 2013 година, за да заздрави отбраната на дортмундци след контузиите на Матс Хумелс и Невен Суботич.

Днес Лева не успя да вкара гол. Попаденията за победителите отбелязаха Кевин Гроскройтц (29), Хенрих Мхитарян (31) и Лукаш Пишчек (34), а за Хофенхайм точни бяха Роберто Фирмино (5) и Никлас Зюле (66).

Мачът започна лошо за дортмундци. Още в 5-ата минута Хофенхайм вкара гол, наказвайки грешка в отбраната на домакините. Кевин Фоланд се възползва от разконцентрирана игра на защитниците на "жълто-черните" и подаде на Роберто Фирмино, който с мощен шут опъна мрежата зад Роман Вайденфелер. Това бе попадение №15 за 22-годишния бразилски офанзивен халф от началото на сезона в Бундеслигата.

Левандовски се сбогува с феновете на Борусия Само две минути по-късно резултатът можеше да стане 0:2. Нова грешка в защитата на дортмундци едва не бе наказана от Фоланд, но Матс Хумелс изби топката от голлинията след удара на 21-годишния нападател на Хофе.

Последваха няколко силни минути за домакините. В 10-ата минута Левандовски изведе по чудесен начин Марко Ройс в отлична позиция за отбелязване на гол, но играчът с №10 не успя да преодолее вратаря Йенс Граал. Две минути по-късно самият Левандовски имаше възможност да изравни резултата, но ударът му бе блокиран от бранител на Хофе. В 21-ата минута арменският офанзивен халф на "жълто-черните" Хенрих Мхитарян стреля неточно от добра позиция.

Тимът на Юрген Клоп все пак успя още преди почивката да обърне резултата в своя полза, отбелязвайки цели три гола, при това само за 6 минути. В 29-ата минута Кевин Гроскройтц с великолепен изстрел извън наказателното поле изпрати топката в долния ляв ъгъл на Граал. За Гроскройтц това бе първи гол в Бундеслигата този сезон.

В 31-ата минута домакините сътвориха красива атака, при която Ройс центрира към връхлитащия Мхитарян и арменецът заби топката в противниковата врата с глава.

Левандовски се сбогува с феновете на Борусия Бурята пред вратата на Хофенхайм обаче не бе преминала. В 34-ата минута домакините изпълниха фаул, топката достигна до Лукаш Пишчек и с превъзходен удар полският десен бек не остави шансове за реакция на Граал.

В 37-ата минута срещата бе прекъсната за кратко заради неприятен инцидент - стражът на гостите Граал се сблъска първо с Мхитарян, а после и със свой съотборник и остана да лежи на терена, но стисна зъби и доигра мача.

В последната минута на първата част централният защитник на Хофе Давид Абрахам изби топката от голлинията след поредната опасна атака на Борусия.

Четвърт час след началото на второто полувреме Гроскройтц пропусна прекрасен шанс да вкара втория си гол в мач. Той получи топката в наказателното поле на гостите, но ударът му мина на сантиметри встрани от целта. Две минути по-късно Гроскройтц отново застраши вратата на Граал и принуди стражът да парира изстрела му.

Левандовски се сбогува с феновете на Борусия В 63-ата минута реферът Тобиас Велц прецени, че няма основания да отсъди дузпа за Хофенхайм, след като играч на гостите падна в наказателното поле, но телевизионните повторения показаха, че по-скоро е имало нарушение.

В 66-ата минута груба грешка на опитния страж на Борусия Роман Вайденфелер позволи на Хофенхайм да намали изоставането си в резултата на 2:3. Централният защитник Никлас Зюле изненада Вайденфелер с далечен изстрел, като топката мина между краката на вратаря преди да се оплете в мрежата зад него.

В 71-ата минута Левандовски падна в наказателното поле на гостите, но арбитърът Велц прецени, че не трябва да отсъжда дузпа. Две минути по-късно пък резервата Сеяд Салихович пропусна златен шанс за 3:3, като стреля от изгодна позиция, но Милош Йоич блкира удара пред полуопразнената врата на дортмундци. В 84-ата минута пък Вайденфелер се реваншира за грешката си за втория гол с важно спасяване след опасен далечен шут на Салихович.

В крайна сметка, Борусия прибави нови три точки към актива си, с които събра 68 и тимът завършва на второ място в крайното класиране, тъй като третият Шалке 04 е със 7 по-малко. Шампионът Байерн (Мюнхен) е с 87. Воденият от Маркус Гисдол Хофенхайм пък се намира в златната среда и кръг преди края е девети с 41 точки.