Победният ход на Григор в Букурещ продължава

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за 1/2-финалите на турнира на клей в Букурещ (Румъния) с награден фонд от 485 760 евро, след като постигна двусетова победа с 6:3, 6:4 срещу Серхий Стаховски (Украйна). Така поставеният под номер 1 хасковлия ще мери сили в следващата фаза с третия в схемата Гаел Монфис, който се пребори за обратa в изцяло френския сблъсък с Пол-Анри Матийо - 3:6, 7:6(8), 6:2.

До този момент Григор и 28-годишният Стаховски се бяха срещали само веднъж в официален мач - на "Мастърс"-а в Маями през 2011 година, когато украинецът печели с 6:2, 6:4. Три години по-късно българинът взе реванш в румънската столица след 67 минути игра. Нещо повече - заемащият 16-ата позиция в ранглистата Димитров демонстрира класа и не остави никакво съмнение в това кой заслужава повече успеха в двубоя.

Двамата тенисисти спечелиха без особено проблеми откриващите си сервис геймове, а първата възможност за пробив бе за Стаховски. Той стигна до брейкпойнт в третия гейм, но българинът я отрази с чудесен форхенд по правата. Украинецът демонстрира самочувствие при късите топки, но въпреки опита му да затрудни Григор, 22-годишният хасковлия не се пропука и удържа подаването си за 2:1. Силите бяха изравнени до осмия гейм, когато Димитров дочака своя миг и пое инициативата. Родният тенисист стигна до две точки за пробив при 4:3. Стаховски ги спаси, но при третия брейкпойнт Димитров не сгреши. Така пробивът стана факт за 5:3, след което със сервис гейм на нула Григор приключи сета в своя полза след 33 минути игра.

Юношеският шампион от "Уимбълдън" и US Оpen през 2008 година започна добре втората част. Григор поведе с 40:0 при сервис на съперника си още в първия гейм. Стаховски, който е под номер 92 в класацията на АТP в момента, отрази първия брейкпойнт с ас, но при втория се срина и изостана с 0:1. Украинецът все пак показа характер и върна пробива за 2:2, като по този начин запази интригата в срещата. Димитров разчиташе на стабилния си сервис, който в пореден мач не го подведе. Той взе подаването си на нула за 3:3, след което стори същото и в осмия гейм. При 4:4 хасковлията нанесе решаващия си удар и реализира пробив, след което с нов сервис гейм на нула приключи сблъсъка в своя полза - 6:3, 6:4. Така Григор достигна до деветия си 1/2-финал в надпреварa от ATP. В три от предишните осем българинът има победи - в Бризбън, Стокхолм и Акапулко.

Интригуващият дуел между Димитров и Монфис е в събота. Той е втори по програма на централния корт и ще започне не преди 14,00 часа. В другия 1/2-финал един срещу друг ще излязат Лукаш Росол (Чехия) и Робин Хаасе (Холандия).