Григор наказа чешки гигант в Букурещ (галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на турнира на клей в румънската столица Букурещ с награден фонд 485 760 евро. Поставеният под номер 1 в схемата българин надделя със 7:6(5), 6:2 срещу 198-сантиметровия Иржи Весели (Чехия) и така в следващата фаза на надпреварата ще мери сили със Серхий Стаховски. Украинецът, който e под номер 91 в света,  отстрани по-рано днес с 4:6, 7:6(5), 6:2 Карлос Берлок (Аржентина).
Григор Димитров - Иржи Весели 7:6(5), 6:2
Първият сет бе равностоен. Двамата тенисисти взимаха подаванията си без проблеми до 2:2. Непредизвикана грешка на Григор доведе до първата възможност за пробив в петия гейм, но хасковлията се справи и не допусна изоставане в резултата. Още в следващия гейм 22-годишният Димитров имаше три поредни брейкпойнта, след като поведе с 40:0 при сервис на съперника. Чехът обаче съумя да отрази възможностите, да се противопостави на излизанията на мрежата и агресивната игра на българина и в крайна сметка спаси подаването си - 3:3. Последва сервис гейм на нула за Григор, след което един и за Весели. Логичното се случи и сетът бе решен в тайбрек. 20-годишният чех водеше през по-голямата част от тайбрека - 2:0, 4:1 и 5:2 точки, но Димитров показа характер и обърна развоя му. Първата ни ракета спечели пет поредни точки и взе сета със 7:5 точки в тайбрека след 52 минути игра.
Загубата на първата част повлия лошо на самочувствието на 79-ия в света Весели. Той прояви колебание още в първото си подаване в сета и въпреки че отрази един брейкпойнт, при втория се пропука и изостана с 0:1. От своя страна, Григор бе безкомпромисен при свой сервис и това не се промени до края на мача. Българинът взе подаването си на нула в третия гейм, а на няколко пъти показа чудесна игра и в близост до мрежата. При 4:2 хасковлията отново поведе с 40:0 при сервис на чешкия си съперник. Гигантът Весели спаси два брейкпойнта, но след двойна грешка допусна нов пробив и изостана безнадеждно с 2:5. Със самочувствие и великолепен сервис гейм на нула, завършил с ас, Димитров сложи точка на спора при 6:2 след час и 22 минути игра.
Това бе първи двубой между двамата тенисисти, а за победата Григор си заслужи 12 565 евро от наградния фонд и 45 точки за ранглистата, но няма да добави нови към актива си. Димитров остави в статистиката 9 аса срещу 5 в сметката на Весели. Чехът се отчете и с една двойна грешка, докато участващият за първи път в турнира Григор не направи такава.
Четвъртфиналният сблъсък със Стаховски ще бъде в петък, но все още не е известен началният му час. До момента българинът е срещал веднъж 28-годишния украински тенисист в тура и това се случи през 2011-а на "Мастърс"-а в Маями на твърда настилка. Тогава Стаховски печели в два сета - 6:2, 6:4.

ГАЛЕРИЯ от мача ГРИГОР ДИМИТРОВ - ИРЖИ ВЕСЕЛИ 7:6(5), 6:2 - ТУК!!!