Balkan Grand Prix 6

Гришо взе труден реванш срещу Гранойерс и продължава напред в Монте Карло (видео + галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Монте Карло с награден фонд 3,4 млн. евро, след като се наложи трудно над испанеца Марсел Гранойерс. Гришо спечели първия сет, но допусна изравняване и в решителната трета част дори трябваше да наваксва пробив пасив, но в крайна сметка стигна до успеха с 6:2, 4:6, 6:2 след 2 часа и 2 минути игра. Така той взе реванш от испанеца, който имаше две победи в предишните им две срещи - през 2009 и 2013 година.

Григор Димитров победи Марсел Гранойерс с 6:2, 4:6, 6:2

Срещата започна спокойно и подаващите печелеха без никакви затруднения сервис геймовете си до 3:2 за Григор. Тогава българинът първи стигна до две последователни точки за пробив. При първата, след дълго разиграване, хасковлията опита да бъде агресивен, но топката не намери очертанията на корта, а при втората отново отиде в аут. След това обаче Димитров имаше нов брейкпойнт и този път не сбърка. Със силен удар по правата той взе аванс от 4:2 и го увеличи на 5:2 след сервис гейм на нула. После отново поведе с 40:15 и реализира първия си сетбол, като така сложи край на първата част след 33 минути игра.

На почивката Гранойерс, който в неделя игра на финал на турнира в Казабланка, поиска лекарска помощ и след като терапевтът, излязъл на корта, превърза дясното му бедро, играта продължи. Отново Григор беше тенисистът, достигнал първи до точка за пробив. Това се случи в четвъртия гейм, но световният номер 14 не успя да се възползва от възможността си и резултатът в крайна сметка беше изравнен - 2:2. При 3:3 испанецът за първи път в мача имаше брейкпойнт и при следващото разиграване Гришо изпрати сравнително лесна топка в аут, което доведе до пробив. Все пак българинът можеше да го върне веднага още в следващия гейм, като на два пъти имаше своите шансове, но не съумя да се възползва от тях и резултатът стана 5:3 за Гранойерс. Въпреки че Димитров намали със сервис гейм на нула, после испанецът набързо стигна до 40:15 и сложи точка на сета още при първата си възможност.

Григор Димитров победи Марсел Гранойерс с 6:2, 4:6, 6:2 Третата част започна по възможно най-лошия начин за българина, защото опонентът му имаше брейкпойнт и с красив прехвърлящ удар го реализира, а впоследствие и да го затвърди - 2:0 за Гранойерс. Това обаче беше последният гейм на сметката на испанеца. Последва силна серия за Григор, който сякаш се мотивира още повече от негативния резултат. Той направи два пробива - в четвъртия и в шестия гейм, спечели три свои подавания и обърна в своя полза - 5:2. Малко след това грешка на Гранойерс и топка в аут доведоха до мачбол за българина, който с хубав диагонален удар в последвалото разиграване си осигури победата и място във втория кръг на надпреварата. Там той ще срещне друг испанец - Алберт Рамос, който елиминира финландеца Ярко Ниеминен с 6:2, 7:5.

С успеха си днес Григор Димитров си осигури 45 точки за световната ранглиста и 18 860 евро от наградния фонд. От миналата година обаче той има да защитава 180 точки, тъй като игра на 1/4-финал, където отпадна от Рафаел Надал в три сета.

ГАЛЕРИЯ от мача ДИМИТРОВ - ГРАНОЙЕРС 6:2, 4:6, 6:2 - ТУК!!!