Ботев (Пд) съсече Литекс, 17-годишен талант на "оранжевите" избухна с брилянтен гол (видео)

Отборът на Ботев (Пловдив) записа трудна, но ценна победа над Литекс в мач от 31-ия кръг на "А" група. "Жълто-черните" се наложиха с 2:1, като двете попадения за домакините отбеляза Юнес Хамза. Почетният гол за гостите бе дело на Кирил Десподов. По този начин пловдивчани скъсиха разликата от ЦСКА и Литекс на четири точки.

Канарчетата откриха резултата още в 9-та минута, когато Хамза реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Иван Горанов срещу Вандер Виейра.

В 13-та минута пореден отличен пробив на Виейра отдясно завърши с пас към непокрития Куртеан, който стреля от воле, но не по най-добрия начин и в крайна сметка Илко Пиргов се справи с опасната ситуация.

Само 60 секунди по-късно Доре изведе Куртеан сам срещу вратаря и халфът на канарчетата вкара, но реферът Цветан Кръстев отмени попадението заради засада. Такава обаче нямаше.

В 20-та минута и пред Доре се откри възможност да вкара, но стреля слабо и в аут.

В 39-та минута Бенга овладя топката след центриране от корнер и стреля, но шутът му бе блокиран от бранител в оранжево. В ответната атака Кирил Десподов осъществи опасен пробив отляво, но не успя да центрира добре към Момчил Цветанов.

В 44-та минута Анисе центита към Хамза, който надскочи Бодуров и стреля от трудна позиция с глава, но Пиргов със сетни сили спаси.

Четири минути след началото на втората част резервата Данило Асприля надбяга централните бранители на Ботев, но после се спъна от топката, върна се леко назад и стреля, но Стаховяк спаси.

След тази ситуация гостите продължиха да са по-активния тим, но в 62-та минута Ботев можеше да вкара втори гол. Вандер центрира от фаул, Хамза изпревари бранителите в оранжево, но малко не му достигна да насочи топката в мрежата на гостите.

Четири минути по-късно след грешка в жълто-черната отбрана Асприля излезе сам срещу вратаря, но Бенга го настигна и успя чисто да му избие топката.

Двуострите атаки към двете врати нямаше как да не доведат до гол и това се случи в 70-та минута. Тогава Йордан Христов осъществи отличен пробив по дясното крило, центрира по земя успоредно на голлинията и Хамза вкара на празна врата за 2:0 за Ботев.

Три минути по-късно Литекс върна едно попадение чрез 17-годишния Кирил Десподов. Младокът овладя топката около центъра на терена, измъкна се от двама футболисти на канарчетата, преодоля без проблем и централния бранител Сивард Спрокел, след което технично вкара в близкия ъгъл на Стаховяк.

До края играчите на Миодраг Йешич се опитаха да стигнат поне до точка, но канарчетата показаха дисциплинирана игра и не допуснаха повече критични ситуации пред собствената си врата.