Историческа загуба за Байерн и светът вече не е същият (видео + галерия)

Впечатляващата серия на Байерн (Мюнхен) без загуба в Бундеслигата приключи в 29-ия кръг днес. Шампионите отстъпиха с 0:1 на Аугсбург като гости в баварското дерби след единствен гол на Саша Мьолдерс в 31-ата минута. Така мюнхенци оставят зад гърба си рекордна поредица от 53 срещи без поражение за първенство. За последно Байерн беше паднал на 28 октомври 2012 г. от Байер (Леверкузен) с 1:2 вкъщи. В същото време това е трета загуба за тима под ръководството на Джосеп Гуардиола. Първата беше през есента в Шампионската лига срещу Манчестър Сити (2:3), а втората дойде в една контрола срещу Ред Бул Залцбург (0:3) по време на зимната подготовка.

Поражението днес не е толкова изненадващо, като се има предвид това с какъв състав излезе Байерн. Треньорът жертва сблъсъка с Аугсбург в името на реванша срещу Манчестър Юнайтед в Шампионската лига идната сряда. Той даде почивка на почти всичките си основни футболисти и в същото време хвърли в боя от първата минута двама абсолютни дебютанти. Това бяха 19-годишните Или Салахи и Митчел Вайзер, които получиха перфектните подаръци за предстоящите им по-късно този месец рождени дни. Първият е австриец и игра на левия бек, а германецът Вайзер действа като десен защитник, макар принципно да е халф. Титуляр беше и 18-годишният датчанин Пиер-Емил Хьойберг. Редом до тях в баварското дерби играха 36-годишният Даниел ван Буйтен и 35-годишният Клаудио Писаро.

Аугсбург - Байерн (Мюнхен) 1:0

По-рано днес контузия получи резервният вратар Том Щарке, което наложи включването на Мануел Нойер, който по принцип трябваше да получи почивка. С травма е и третият страж Лукас Радер и затова от юношите беше привикан още един невръстен младеж - Леополд Цингерле (19 г.), който беше на пейката. Гуардиола заложи също така на Бастиан Швайнщайгер и Хавиер Мартинес, които са наказани за двубоя с Юнайтед. Ариен Робен и Франк Рибери пък дори изобщо не бяха в групата.

Многото промени си оказа влияние и Байерн логично отстъпи. Салахи, Вайзер и Хьойберг допуснаха много непредизвикани грешки, като точно при една такава падна и голът за домакините. Много слаб мача изигра и Ван Буйтен, който покри засадата при попадение и като цяло се провали. Неубедителен беше и Марио Манджукич, който с всяка изминала седмица сваля нивото си.

Домакините можеха да открият още във 2-ата минута, когато Матиас Остържолек стреля силно с левия крак и принуди Нойер да избива в корнер. Малко по това вратарят отрази опасен шут на бъдещия голмайстор Мьолдерс. В 13-ата минута националът дори се принуди да излезе далеч извън наказателното поле да спре устремили се срещу него двама футболисти на съперника. Нова фантастична изява на Нойер спаси гостите в 26-ата минута, когато Халил Алтънтоп не успя да вкара отблизо.

Стигна се обаче до 31-ата минута, когато Вайзер сгреши фатално при поемането на топката. Кълбото му беше отнето от Даниел Байер, който напредна и изведе Мьолдерс сам срещу Нойер и последва неспасяем удар за 1:0. Минути след това попадение централният нападател на домакините отново изпусна.

За цялата първа част баварците сътвориха само две долу-горе опасни ситуации, при които Джердан Шакири и Хьойберг стреляха слабо.

На почивката Гуардиола вкара Марио Гьотце вместо Шакири, а скоро след това се появи Алаба. За кратко време Манджукич и Хави Мартинес стреляха опасно с глава, а Хьойберг стресна Марвин Фритц с мощна тупалка, която обаче профуча над гредата.

В 52-ата минута Нойер отново демонстрира световната си класа, след като парира шута на излезлия сам срещу него Александер Есвайн.

Шест минути по-късно мюнхенци претендираха за директен червен картон на защитника на Аугсбург Хон Чон-Хо, който задържа измъкващия се Хьойберг. Реферът Мануел Грефе обаче вдигна само жълт, като се оправда с това, че кореецът не е бил последен в отбрана. Натискът на баварците доведе до греда на Алаба и нов пропуск на Манджукич.

Аугсбург обаче успя да запази аванса си, а минута преди края можеше и да го удвои, но шут на Мьолдерс се отби в страничния стълб.

Така Байерн загуби мач без значение, но пък успя да съхрани силите на основните си звезди преди реванша с Юнайтед в сряда. В следващия кръг отборът на Гуардиола приема Борусия (Дортмунд) в среща от Бундеслигата.

В същото време с днешната си сензационна победа тимът на Аугсбург, освен че намери място в световните новини, сложи край на слабата си серия и съхрани шансовете си за класиране за Лига Европа, като е на 5 точки от шестия Волфсбург.