Порто взе аванс срещу Севиля в иберийското дерби (видео)

С гол на Елаким Мангала в 31-ата минута Порто победи Севиля с 1:0 в първи четвъртфинал от Лига Европа. Отборът на Луиш Кастро тотално надигра гостите от Андалусия и можеше да си осигури и по-солиден аванс, но на два пъти гредите помогнаха на вратаря Бето след удари на Стивън Дефур и Рикардо Куарешма.

Загубата бе първа като гост за Севиля от началото на турнира, но може да се окаже фатална за тима на Унай Емери, който не крие амбициите си да стигне до финала в Торино.

Двата отбора имаха стари сметки за уреждане, след като Порто елиминира Севиля благодарение на повече отбелязани голове на чужд терен по пътя към трофея през 2011 година. "Драконите" изостанаха твърде много от Бенфика в местното първенство и Лига Европа е големият им шанс да постигнат нещо значимо през сезона. В миналия кръг те се справиха с амбициозния тим на Наполи, а Севиля ликува на стадиона на градския си съперник Бетис след дузпи.

Атаката на Порто изглеждаше повече от респектиращо с Джаксън Мартинес в центъра и Рикардо Куарешма и Силвестре Варела по двата фланга. Карлос Едуардо, Фернандо и Стивън Дефур пък оформиха триото в средата на терена.

За Севиля в предни позиции беше колубмийският голаджия Карлос Бака, а зад него действаха Хосе Антонио Рейес, Иван Ракитич и Марко Марин. На вратата застана бившият страж на Порто Бето, а в халфовата линия личеше името на още един португалец - Даниел Карисо.

Срещата стартира с натиск на Порто, довел до няколко корнера, но защитниците на Севиля се справиха с центриранията на Куарешма. В 19-ата минута Дефур можеше да открие резултата, но топката премина на сантиметри от целта.

"Драконите" атакуваха повече, но първото стопроцентово положение беше пред тяхната врата. Ракитич центрира от фаул, Фабиано Фрейтас изби топката в главата на Джаксън Мартинес и той като по чудо не си отбеляза автогол. В 31-ата минута логиката възтържествува и Порто поведе. Огромната заслуга за гола беше на Куарешма, който центрира перфектно с външен фалц към Мангала и капитанът на домакините се разписа с глава.

Малко по-късно Мангала беше близо до втори гол, но не уцели добре топката след поредното разбъркване в наказателното поле на Севиля, а красив удар на Куарешма от въздуха беше избит от Бето. Джаксън Мартинес получи жълт картон, заради който ще пропусне реванша на "Рамон Санчес Писхуан", а в края на полувремето мощен шут на Дефур срещна гредата.

И след почивката Севиля не успяваше да сътвори нищо интересно в офанзивен план, докато атаките на "драконите" създаваха много трудности на бранителите пред Бето. В 60-ата минута  Куарешма опита техничен изстрел и малко не му достигна, за да вкара поредния си зрелищен гол.

Порто притискаше съперника и Джаксън Мартинес имаше възможност да направи резултата 2:0, но не успя да засече центриране на Куарешма. В 75-ата минута пък Севиля пропиля най-чистото си положение в мача. Удар на Бака изненада Фабиан Фрейтас и той изби топката в краката на Кевин Гамейро, но французинът я прати в аут.

В 82-ата минута Кинтеро от Порто се освободи и стреля, но Бето отрази удара му. Малко след това опорният халф на домакините Фернандо си изкара два жълти картона в рамките на няколко секунди и остави отбора си с човек по-малко.

Мачът се изнерви доста, а португалците могат да съжаляват за далечния удар на Куарешма, който се отби от гредата. В крайна сметка Порто спечели заслужено, но в Севиля футболистите на Луиш Кастро ги чака много тежък реванш, особено като се има предвид, че ще бъдат без наказаните Мартинес и Фернандо.

ПОРТО - СЕВИЛЯ 1:0 (1:0)
1:0 Мангала (31)