Атлетико отново е на върха, след като покори "Сан Мамес" (видео)

Отборът на Атлетико Мадрид си върна водачеството в Ла Лига след много важен успех с 2:1 като гост на Атлетик Билбао в среща от 31-ия кръг. Икер Муниаин даде аванс на баските в шестата минута, но попадения на Диего Коща (22) и Коке (55) донесоха заслужен успех на мадридчани. Така Атлети спечели едно от най-тежките си гостувания до края и устремено гледа към финалната битка за титлата.

Ернесто Валверде подредил състава си в 4-1-4-1. Арис Адурис заигра на върха на нападението, а Андер Итураспе беше свръзката между защита и халфова линия. Диего Симеоне се лиши от Арда Туран и даде шанс на Хосе Соса. Раул Гарсия беше партньор на Диего Коща в атака.

Гостите от "Висенте Калдерон" допуснаха огромна грешка в защитната фаза и позволиха ранен гол. В шестата минута Микел Сан Хосе пусна дълъг пас, централните защитници увиснаха и Икер Муниаин се възползва от неразчетено излизане на Тибо Куртоа - 1:0 след прехвърлящ удар. В 13-ата Диего Коща беше изведен страхотно от Коке, но сам срещу Горка Ираисос загуби спора. В 21-ата Коща надбяга Сан Хосе, но не запази равновесие и не стреля точно.

Минута по-късно Андер Итураспе изгуби топката и позволи смъртносна трисекундна акция на столичани. Коке намери Коща, той дръпна на Сан Хосе и технично насочи в далечния ъгъл на вратаря - 1:1. В 34-ата "дюшекчиите" бяха много близо до нов гол. Коща отново беше в основата на ситуацията, Филипе Луиш пусна пас към втората греда, където непокритият Раул Гарсия от седем метра насочи над гредата. Стотина секунди по-късно Маркел Сусаета имаше чудесна възможност. Дясното крило на Атлетик използва втора голяма грешка на Куртоа, но насочването му с глава излезе малко в аут.

Двайсет секунди след началото на второто полувреме Диего Коща се изстреля сам срещу Горка. Ударът премина заплашително близо до далечната греда. В 50-ата Коща падна в наказателното поле след сблъсък с Аймерик Лапорт. Съдията Хосе Антонио Тейшейра Витиенес сбърка и не посочи дузпа. В следващата минута Оскар де Маркос получи страхотна възможност в наказателното поле, но шутира над гредата.

В 55-ата Коке се пребори, направи двойно с Филипе Луиш и с глава забоде кълбото в мрежата - 1:2. В 61-ата Куртоа изби удар с глава на Адурис. В 79-ата резервата Гайска Токеро поиска дузпа, както и целият "Сан Мамес", останаха съмнения. Минута по-късно Токеро центрира, Адурис се извиси и стреля с глава, но Куртоа се намеси много точно и изби над гредата. В 82-ата Муниаин шутира мощно и топката профуча покрай далечната сглобка. В 85-ата Лапорт получи втори жълт картон, след като спря непозволено неуморимия Коща.

Атлетико има аванс от една точка пред Барселона, а във вторник гостува на "Камп Ноу" в първи дуел от 1/4-финалите в Шампионската лига. Баските "лъвове" са в много изгодна позиция за място в челната четворка на крайното класиране.