Нишикори изненада Федерер в Маями

Двукратният шампион Роджър Федерер отпадна изненадващо от поставения под номер 20 в схемата Кей Нишикори с 6:3, 5:7, 4:6 на 1/4-финалите на турнира от сериите "Мастърс" в Маями. Швейцарецът допусна обрат, след като спечели първия сет и във втория на два пъти направи пробиви, които обаче не успя да затвърди и впоследствие загуби двубоя.

Мачът започна добре за Федерер, който поведе набързо с 4:1. В седмия гейм той допусна пробив за първи път от началото на турнира, но още при следващото подаване на съперника си, реализира нов брейкпойнт и успя да запази преднината си до края на сета, приключил за 34 минути. Във втората част японецът не се отказа и въпреки че два пъти изгуби сервис геймовете си - за 1:2 и 3:4, той веднага успяваше да върне пробивите и дори направи трети в самия край на втория сет, за да доведе нещата до трета решителна част.

В нея всеки от тенисистите взимаше подаванията си, макар че Федерер трябваше да отразява две точки за пробив при 2:1. Все пак Нишикори успя в последния гейм да стигне до мачбол и не сбърка при последвалото разиграване, за да изпрати бившия номер едно в света у дома след общо 2 часа и 8 минути игра.

"Чувствам се страхотно, че успях да победя Роджър. Мисля, че играх добре, особено в третия сет. Имаше няколко тежки моменти, но се борих през цялото време и съм щастлив" - каза след мача развълнуваният Нишикори, който ще играе за втори път в кариерата си 1/2-финал в сериите "Мастърс".

"Не успях да намеря правилния сервис днес, което беше изненада за мен. Малко съм разочарован, но Кей игра страхотно. Беше по-постоянен, особено във втория и третия сет, така че си заслужи победата напълно" - сподели Федерер.

В спор за място на финала Нишикори ще се изправи срещу трикратния шампион Новак Джокович, който бе облагодетелстван от груба съдийска грешка в решителен момент и победи Анди Мъри със 7:5, 6:3.