Барса стъпи на върха, но загуби Валдес (видео)

Шампионът на Испания Барселона се върна временно на челната позиция в Примера след убедителна победа с 3:0 над Селта в среща от междинния 30-и кръг, играна пред 67 162 зрители на "Камп Ноу". Каталунците обаче загубиха Виктор Валдес, който получи тежка контузия в дясното коляно и спешно беше откаран в болница. По-късно беше потвърдено, че има скъсани кръстни връзки и ще липсва от терените поне половин година. Иначе Неймар (6 и 67) и Лионел Меси (30) реализираха голямото предимство на каталунския тим.

Херардо Мартино даде почивка на Даниел Алвеш, Жерард Пике и Серхио Бускетс. На тяхно място се появиха Адриано Корея, Марк Бартра и Алекс Сонг. В нападение "синьо-червените" играха с Алексис Санчес, Лионел Меси и Неймар. Луис Енрике подреди 5-3-2, търсейки насищане в задни позиции.

Каталунците започнаха много силно. В четвъртата минута Меси беше опънал мрежата на съперника, но след отсъдена засада. Голът обаче не закъсня. В шестата Иниеста намери Меси, той изведе Алексис Санчес, а чилиецът асистира на Неймар, който от четири метра отбеляза на празна врата - 1:0. Сякаш обаче "деветката" на Барса беше в засада.

"Синьо-червените" играеха с голямо желание и лесно преодоляваха наситената, но несинхронизирана отбрана на галисците. В 13-ата Адриано стреля фалцово отдалеч в ръцете на Йоел Родригес. В 15-ата защитата на "небесносините" отново беше неподготвена и допусна скоростна акция на "лос кулес". Алексис Санчес подаде отдясно към дъгата на Меси, той продължи още наляво към Неймар, но бразилецът не уцели вратата от малък ъгъл.

В 16-ата Лео беше изведен фронтално сам срещу вратаря, но Йоел сложи дясната си ръка и спря ниската топка. В 20-ата Адриано игра с ръка на сантиметри от наказателното поле. Фабиан Ореяна стреля от фаула, Валдес реагира добре и след това улови топката. При приземяването обаче дясното коляно на Валдес се огъна лошо и каталунският страж трябваше да напусне игра. Испанският национал беше изнесен с носилка със съмнения за много тежка контузия.

В 26-ата гостите от "Балаидос" центрираха от корнер, топката остана в опасна близост по земя, но нямаше кой да насочи. Минута по-късно се наложи влизането на медицинска помощ и заради проблеми с Густаво Кабрал, който десет минути по-късно беше сменен от Иниго Лопес.

В 30-ата домакините удвоиха своя аванс. Андрес Иниеста намери хитро Меси, аржентинецът излъга вратаря и след това реализира на празна врата. "Лос кулес" продължиха да пробиват в защитата на Луис Енрике, която търсеше справяне с  изкуствена засада, като това успешно се получи в 34-ата минута, когато Неймар не можа да се зарадва след опъната мрежа. В 45-ата един от най-активните днес Алексис шутира мощно към близкия ъгъл, но около половин метър го раздели от целта. В следващата атака Андреу Фонтас показа с техника, че е играл в Барселона, но Алекс Сонг го блокира добре.

На почивката Тата замени превантивно Иниеста заради мускулни болки и пусна Сержи Роберто. В 54-ата Хосе Мануел Пинто направи двойно спасяване. Аугусто Фернандес центрира остро отдясно, Пинто изби, топката попадна в Сантиаго Мина и ветеранът на вратата отново се справи. В 60-ата Сеск Фабрегас прати топката в мрежата, но попадението не беше зачетено поради засада.

В 67-ата резултатът набъбна на 3:0. Гостите от Виго бяха изненадани от далечен диагонален пас на Адриано Корея. Неймар овладя технично, финтира двама и намери далечния ъгъл - 3:0. В 73-ата резервата Педро Родригес, заменил Неймар, подаде към Алексис, който не можа да насочи добре.

В 76-ата Сержи Роберто върна лошо назад към Пинто, Марио Бермехо дебнеше, но не успя да догони топката зад гърба на вратаря. Резервният страж на каталунците се удари в гредата и се наложи да получи медицинска помощ. От скамейката изтръпнаха, но за тяхно щастие Пинто се изправи и продължи. В 85-ата Пинто се разтегна много добре след удар с глава на Бермехо. В 87-ата Йоел се намеси прекрасно след завършек на Сержи Роберто след добра комбинация между Сеск и Педро.

Барса води с две точки пред Атлетико Мадрид и Реал Мадрид, които играят по-късно тази вечер. Следващото изпитание пред "блаугранас" е градското дерби с Еспаньол в събота на "Корнейя-Ел Прат".