Много пропуски и железен вратар спряха Борусия (Д) в дербито с Шалке (видео + галерия)

Рурското дерби между Борусия (Дортмунд) и Шалке 04 завърши без победител и без отбелязани голове - 0:0. "Жълто-черните" от Дортмунд имаха пълно превъзходство в мача на своя стадион "Сигнал Идуна Парк" от междинния 27-и кръг на германската Първа Бундеслига. Многото пропуски на Борусия пред вратата на съперника и блестящите намеси на вратаря на Шалке Ралф Феерман помогнаха на "кралскосините" от Гелзенкирхен да измъкнат точка от двубоя. Така разликата между двата тима от една точка в класирането се запази. "Жълто-черните" от Дортмунд са втори, а Шалке е трети.

Борусия (Д) изпусна Шалке в дербито на Рур+15

Първото голово положение в мача бе създадено от играчите на Шалке - в 4-ата минута холандският нападател Клаас Ян Хунтелаар стреля високо над вратата след подаване отляво. Отговорът на Борусия бе мигновен - в 5-ата минута Роберт Левандовски стреля в аут с глава след центриране отляво.

Първото спасяване в мача пък бе в 7-ата минута, когато стражът на Шалке Ралф Феерман улови топката след шут на Кевин Гроскройтц. В 18-ата минута удар с глава на капитана на Дортмунд Себастиан Кел мина на сантиметри встрани от вратата на Феерман.

В следващите минути имаше няколко здрави сблъсъка във въздуха на играчи от двата тима, а в 31-ата арменският офанзивен халф на Борусия Хенрих Мхитарян нанесе опасен изстрел извън наказателното поле, но Феерман реагира отлично и изби. Минута по-късно защитник на Шалке се насеми решаващо и изби топката в корнер току пред крака на Левандовски. В 39-ата минута и Марко Ройс бе много близо до това да изведе "жълто-черните" напред в резултата, но изстрелът му от въздуха мина съвсем малко встрани от целта. В последната минута на първата част пък Ройс се озова в прекрасна позиция за отбелязване на гол, но не успя да преодолее Феерман.

Само 2 минути след почивката Борусия организира нова опасна атака, при която пак Ройс не успя да изпрати топката в мрежата и тя попадна в ръцете на Феерман. И през втората част тимът на Юрген Клоп бе по-настоятелният и агресивният на терена. В 68-ата минута Левандовски пропусна златен шанс за гол. Полякът бе изведен очи в очи с Феерман, но стражът на Шалке за пореден път се намеси блестящо и не позволи да бъде преодолян. Две минути по-късно Феерман попречи отново на Ройс да се разпише във вратата му, този път след удар с глава на русокосия офанзивен халф.

В 73-ата минута дортмундци пропиляха пореден шанс за гол. Този път в отлична позиция за стрелба се отказа Мхитарян, но ударът по земя на арменеца мина на милиметри встрани от десния страничен стълб на вратата на Феерман. В 77-ата минута най-сетне и на Роман Вайденфелер му се наложи да показва класа - вратарят изби изстрел от далечно разстояние на Кевин-Принс Боатенг. В 81-ата минута Ройс падна в наказателното поле на Шалке, но реферът прецени, че няма дузпа.

В крайна сметка, Борусия не намери начин да вкара гол в оставащите минути и пропусна чудесен шанс да увеличи аванса си пред Шалке в подреждането.