Ботев (Пд) изхвърли Левски и окончателно вгорчи вековния "син" юбилей (видео + галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) изхвърли Левски от турнира за Купата на България, въпреки загубата с 1:3 в първия мач на “Георги Аспарухов”. Тимът на Станимир Стоилов победи с 2:0 в Коматево “сините” в срещата-реванш от четвъртфиналите и вече е на полуфинал след общ резултат 3:3 и гол на чужд терен. Резервата Луиш Педро (50) и Феребори Доре (72) бяха точни за “канарчетата”, докато два гола на Рафаел Бастос бяха отменени поради засада.

Гостите пропуснаха своите възможности и могат да се сърдят на себе си, че след поредните им груби грешки окончателно съсипаха своята 100-годишнина и остават без трофей за своя вековен юбилей. Така след 1993 година за втори път в историята Ботев изхвърля 26-кратните шампиони от турнира след загуба с два гола в първата среща, играна в София. В стартовия състав на "канарчетата" нямаше изненади. Що се отнася до тази на "сините", в отсъствието на контузения Валери Божинов атаката бе водена от Цветан Генков.

От първата минута двата тима започнаха битка за всяка педя терен, като имаше няколко остри влизания. Орлин Старокин напусна контузен, а Станислав Ангелов го замени в средата на първата част.
В 33-ата минута Цветан Генков стреля с левия крак след центриране на Рамос, но Стаховяк изби със завиден рефлекс. Последва нов изстрел отдалеч на Кевин Брю право в ръцете на полския вратар.
Грешка в 36-ата минута на Веселин Минев при изнасянето на топката позволи на Брю да стреля страховито, но топката мина покрай дясната греда на Ботев.
Бърза атака на "жълто-черните" можеше да завърши с гол на Феребори Доре, но Аймен Белаид на шпагат изби в корнер.

В 40-ата минута Куертан пропусна да се разпише отблизо след подаване на Хамза,  пропускайки най-доброто положение преди почивката. Последваха силни заключителни минути на Левски. Първо Спрокел и Стаховяк не се разбраха, но Бастос спечели само корнер, а в оставащите минути гостите пропуснаха да стигнат до голово пололежине, въпреки няколкото добри атаки.
Последните секунди Томаш Иршак можеше да бъде изгонен, след като посегна и удари леко с глава Цветан Генков. Полякът бе получил жълт картон три минути по-рано.
На почивката Педро замени Огнянов и това вдъхна повече острота на Ботев, които имаше нужда от два чисти гола. Анисе с далечен удар получи аплодисменти с първия удар, а Рамос стреля слабо за гостите от добра позиция.
Така от непредизвикана грешка на Ангелов в центъра и последвала такава и на Белаид и се стигна до гол във вратата на Блажевич в 50 минута. Попадението взриви трибуните, а на терена "жълто-черните" започнаха да играят на по-висока скорост.

Блажевич спаси удар на Педро, останал сам срещу него в 52-ата минута. "Сините" някак отново изравниха играта и започнаха да поглеждат напред. В 66-ата минута гол на Бастос бе отменен поради засада, а секунди по-късно Борислав Цонев замени изморения Рамос, който бе най-силния и най-опасен играч на гостите.
След глупост на Нунеш в атака се стигна до такава за Ботев. Първо Крумов закъсня, а след това Даниел Димов на два пъти покри засадата - първо не остави зад защитата Педро, а след това и Доре. Именно в него попадна топката и от няколко метра взриви трибуните и своя щаб за 2:0. Авторът на попадението отиде да се радва пред феновете около 400 фенове на гостите, които не приеха добре поведението му.

Моментално Макриев влезе да търси гол за гостите, а Сърмов пък смени Доре, за да пази преднината. Нов гол на Бастос поради засада бе отменен в 80-ата минута. Иван Цветков също се появи, но въпреки пространствата пред Блажевич не падна трети гол, а изморените и безидейни гости имаха само няколко неточни центрирания.
До края на мача "сините" не можаха дори да наложат натиск и логично загубиха шанс да триумфират и с втория по значимост трофей у нас. В шампионата изостават с 14 точки от лидера Лудогорец, който има и мач по-малко.
Така за 100-годишнината Левски освен, че остава бед трофей почти сигурно е аут и от евротурнирите. В събота двата тима се срещат отново на "Герена" за първенство.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) - ЛЕВСКИ 2:0 (1:3 в първия мач)

1:0 Педро (50)