Шани Дейвис спечели голямата Световна купа в кънки бягането

Макар и видимо разочарован от представянето си на олимпийските игри и все още търсещ причината за своя неуспех в Сочи, Шани Дейвис приключи сезона на върха в класирането за голямата световна купа в бързото пързаляне с кънки на дълга писта. Американецът спечели безапелационно последния старт за Световната купа на 1000 метра. Веднага след края на надпреварата на овала за кънки бягане в Хееренвеен, който още може да се нарече и меката на този спорт в света, Дейвис така и не намери думи, с които да коментира изминалия кънки сезон. Днес обаче големият шампион излезе с кратко изявление: „ Още един кънки сезон за мен вече е в историята. Като цяло представянето ми бе солидно, но за съжаление не постигнах това, към което се стремях най-много този сезон. Знам, че в живота няма случайни неща и всичко, което ни се случва не идва без причина. Аз със сигурност ще си взема поука или както се казва, ще науча поредния урок в живота си, за да мога да продължа успешната си кариера, както на леда, така и в живота като цяло.” За Шани Дейвис, които сподели, че вече няма търпение да се прибере у дома в Чикаго, предстои период на дълбок самоанализ в търсене на причината за неговия неуспех и краха на американското кънки бягане по време на олимпийските игри в Сочи. Костюмите ли бяха, които докараха психологически срив на отбора, надморската височина ли беше, недобрата аклиматизация? Дано Шани и компания намерят отговора на този въпрос.

Иначе в цифри, сезонът на Дейвис бе такъв:

Една голяма Световна купа, една малка такава в дисциплината 1000 метра, която всъщност е шеста в неговата кариера и рекордна в историята на кънки бягането. Така на 1000-метровата дистанция, Шани Дейвис вече има с една титла  повече от канадеца Джереми Уотърспун.

Победата, която извоюва Шани този уикенд на пистата „Тиалф” за него бе 40-тата на 1000 метра и четвърта такава за сезона. Шани записа и една победа за Световната купа на 1500 метра и с нея общия брой на победите за Световната купа за американецът станаха 57 или с 10 по-малко от тези на Уотърспун, който със своите 67 победи стои начело на вечната ранглиста.

Като цяло по брой победи в кариерата си от всички състезания, Дейвис изостава малко след Свен Крамер, който до момента има 143 титли или с 6 повече от Шани Дейвис. Свен Крамер пропусна последните два старта за Световната купа поради претърпяна наскоро операция на горните дихателни пътища. Холандецът ще се завърне на пистата следващия сезон. В момента той е зает основно с търсене на нов спонсор на отбора си. Треньорът на най-големия му конкурент на 10 000 метра (Йорит Бергсма) Йилерт Анема, който сформира нов отбор и който вече си е осигурил нов спонсор, обяви че в отбора му винаги ще има място за Свен. Макар и не официално, това е първото предложение отправено към Крамер, откакто се знае, че неговия отбор остава без спонсор след края на настоящия сезон. Не се знае обаче какво е мнението на Бергсма по въпроса. Йорит, който дойде в кънки бягането на дълга писта от маратона, спечели малката световна купа в дългите разстояния (5000 и 10 000 метра). Бергсма засега не коментира нищо, но на всички е известно, че по време на олимпиадата, когато той бе резерва за отборното преследване, не му бе позволено да кара състезателно нито веднъж и накрая преди самия финал, той си тръгна обиден и остави отбора, чийто лидер бе Крамер без резерва. Бергсма планира да прекара следващия месец с годеницата си Хедър Ричардсън в Съединените Американски Щати. През май Йорийт ще започне подготовката си за новия сезон, през който той основно ще се състезава в маратона. От май нататък Хедър и Йорит ще заживеят заедно в Холандия. През лятото им предстои и сватба. „Е, ще си купим къща и в Америка”, споделя Бергсма, който не желае Хедър да потъне в носталгична мъка в Холандия  и да няма собствен дом в родината си. Този уикенд Хедър Ричардсън бе обявена за носителка, както на голямата световна купа в кънки бягането при жените, така и на малката такава на 1000 метра. В Хееренвеен тя не спечели нито един от стартовете, в които участва, но с цялостното си представяне този сезон и четирите си победи в дистанцията на 1000 метра, тя успя да изпревари Ирене Вюст в крайното генерално класиране за Световната купа. Двете победи на Вюст (на 1000 и 1500 метра) в „Тиалф, не се оказаха достатъчни, за да може холандката да вземе голямата световна купа. Разликата между нея и американката в генералното класиране накрая беше само 9.75 точки. Ирене Вюст, която се завърна от Олимпийските игри в Сочи с цели пет медала, трябваше да се задоволи с малката световна купа в 1500-метровата дисциплина. При мъжете на същата дистанция, титлата бе решена в директен двубой между двамата претенденти за нея – Кун Фервей и Шани Дейвис или „млечния шейк” и „шоколада”, както двамата обичат да се наричат един друг. Този сезон не веднъж се случи двамата близки приятели да карат един срещу друг в последната серия на много от състезанията на 1500 метра. На пистата в Хееренвеен двубоят бе спечелен от Кун Фервей, който записа 2-ро време в крайното класиране. Шани даде 5-то време и така малката световна купа отиде в ръцете на Фервей. „ Радвам се, че успях да победя Шани”, бяха първите думи на шампиона пред журналистите. „От всички състезатели, аз и Ирене Вюст имахме, може би най-тежката програма от състезания този сезон и титлата ми се дължи най-вече на констнтното ми добро представяне този сезон.” В събота Фервей реши да не кара в отборното преследване, където Холандия триумфира за четвърти пореден път път този сезон, макар и без Кун и Свен в състава си. При жените отборно холандките също приключиха сезона с 4 от 4 възможни победи. Чехкинята Мартина Сабликова, която записа 3 победи на 3000-метровата дистанция този сезон, взе малката световна купа в дългите дистанции при жените. Повече за историята на Сабликова ще научите в следващите дни, когато Sportal.bg ще публикува разказа на чехкинята за кънки бягането в нейната родина.

Ще завърша своята статия с най-атрактивното, а именно развоя на събитията в спринта. Изненадващо световната купа на 500 метра при дамите отиде в ръцете на рускинята Олга Фаткулина, която със само 3 победи, но неизменно участие във всичките стартове за Световната купа в спринта този сезон, успя да извоюва титлата, която може би най-много прилягаше на корейката Санг-Хуа Лий, която започна сезона с 7 последователни победи, но накрая пропусна последните 5 старта в спринта за световната купа и така изостана по точки.

При мъжете в спринта двама братя и то близнаци влязоха в спор за Световната купа. Мулдър срещу Мулдър. До момента равносметката от този сезон бе изцяло в полза на Мишел, който през януари стана световен шампион в спринтовите дисциплини, а по късно през февруари и олимпийски шампион. „Когато си счупих ръката през лятото на 2013, всички ме бяха отписали от сметките за медалите този сезон, но не и аз. Не пропуснах нито едно състезание този сезон, а победата ми в спринта на Олимпийското квалификационно първенство на Холандия през декември сякаш ми даде крила и вяра, че мога да постигна всичко, което искам. След това започнах да печеля всичко наред.” Това е, което сподели с нас Мишел, преди брат му Роналд, с фантастично каране в последните два старта за световната купа (в Германия и Холандия) и общо 3 победи през сезона, да се изкачи на върха на класирането за Световната купа в спринта. Братята Мулдър заедно с Ян Смейкънс направиха страхотно шоу за зрителите на финала на Световната купа по кънки бягане в Хееренвеен. В общо двата старта на 500 метра този уикенд и тримата състезатели слязоха под 35 секунди.  За Мишел, който вече символично носи златна кънка на врата си, това е 16-тото състезание, в което той слиза под 35 секунди и което е уникално постижение. Иначе в събота победата отиде в ръцете на Роналд, който записа време 34.81 секунди. В неделя Ян Смейкънс спечели с време 34.78 секунди.