Барса пак победи десетима от Сити в хубав мач със слабо съдийство, Меси с пореден рекорд (видео)

Барселона се класира без особени проблеми за 1/4-финалите в Шампионската лига, след като победи Манчестър Сити с 2:1 на "Камп Ноу" в реванша от осминафиналната фаза на надпреварата. Така с общ резултат 4:1 каталунците елиминираха своя съперник. Лионел Меси (67') и Дани Алвеш (90') се разписаха за домакините, а Венсан Компани вкара почетния гол за "гражданите", които отново завършиха в числено намален състав, след като Пабло Сабалета получи втори жълт картон в 79-ата минута. Двата отбора изиграха доста атрактивен двубой, особено през втората част, когато "гражданите" действаха по-агресивно. Изключително спорното съдийство на Стефан Лaноа обаче беляза този сблъсък, като решенията на главния рефер ощетиха и двата тима.

С днешното си попадение суперзвездата на каталунците Лионел Меси подобри рекорда на Раул за най-много голове в ШЛ, реализирани с екипа на един отбор. Аржентинецът има 67 попадения за Барселона, докато Раул остава с 66 за Реал Мадрид. Испанецът обаче има и пет гола с екипа на Шалке, благодарение на което остава на върха по отношение на общия брой попадения.

Само една промяна бе направил в своя стартов състав Херардо Мартино в сравнение с тези, които излязоха като титуляри в първия мач - Неймар замени Алексис Санчес.

Джолиън Лескът започна в центъра на отбраната на "гражданите" вместо Мартин Демикелис, който в първия двубой получи директен червен картон. Джеймс Милнър и Самир Насри също стартираха като титуляри, а Серхио Агуеро се завърна на върха на атаката.

Още преди да бяха изминали десет минути от началото на този двубой, домакините имаха претенции за дузпа, не без основания, след като Джолиън Лескът препъна Меси в наказателното поле, но главният рефер Стефан Ланоа подмина ситуацията. В 12-ата минута аржентинската суперзвезда на каталунците премина като на парад покрай бранителите на Сити, преодоля и Джо Харт, след което стреля от малък ъгъл, но Компани успя да изчисти пред голлинията. Няколко минути по-късно Неймар отбеляза гол, който бе отменен заради засада на Алба, който асистира на бразилеца.  Телевизионните повторения обаче показаха, че такава няма.

В 38-ата минута Неймар овладя много добре едно дълго подаване към него, справи се с Коларов и Лескът, но Харт спаси. Секунди по-късно отново английският национален страж предотврати гол, след като изби удар на Чави, който получи страхотен извеждащ пас от Меси. В 41-ата минута "гражданите" направиха и най-добрата си атака до този момент. Туре Яя намери Давид Силва в наказателното поле, испанецът върна с пета към Насри, който обаче не успя да нанесе силен изстрел и Валдес улови без проблеми. В последната минута на първата част Фернандиньо изчисти с глава от голлинията шут на Неймар, който преди това бе преодолял Харт.

Иначе гостите не успяха да създадат много положения до почивката, въпреки че трябваше да наваксват изоставане от два гола. Освен споменатия удар на Насри "гражданите" направиха още две по-интересни атаки, завършили с неточни изстрели на Милнър и Силва.

В 51-ата минута гредата спаси гостите след удар на Меси, който направи продължителен рейд, преодоля с лекота Лескът и стреля по земя, но нямаше късмет да се разпише. Веднага след това "гражданите" имаха чудесна възможност да открият резултата. Джеко засече с глава центриране на Коларов, но Валдес успя да избие. Сабалета направи нов страхотен пропуск в 54-ата минута, когато бе оставен сам в наказателното поле, но не успя да намери опразнения ъгъл на вратата на Валдес, стреляйки встрани.

Далеч по-агресивната игра на Манчестър Сити след почивката обаче не бе материализирана в гол и вместо това, в 67-ата минута, вездесъщият Лионел Меси уби интригата в този сблъсък.  Фабрегас опита извеждащ пас през центъра на отбраната на Сити, Лескът не се ориентира добре и допусна топката да премине зад гърба му. Така голмайсторът на Барса се озова очи в очи с Харт и го преодоля елегантно - 1:0.

В 78-ата минута Джеко проби на скорост в наказателното поле, преодоля Пике, след което падна в наказателното поле след съприкосновение с бранителя. Гостите бурно претендираха за дузпа, а най-активно протестираше Сабалета, който получи втори жълт картон за оспорване на съдийското решение и напусна преждевременно терена.

Минута преди края, макар и с 10 човека, Манчестър Сити стигна до изравняване след гол на Венсан Компани. Джеко засече с глава центриране от корнер, топката стигна до капитана на гостите, който от около три метра я прати в мрежата зад Валдес. Последният настояваше, че Компани е в бил в положение на засада. Това не бе така, но Лескът, който бе пред вратаря, бе зад отбраната на Барса. В добавеното време Дани Алвеш донесе победата на каталунците. Иниеста изработи това попадение, след като преодоля Харт и пусна към бразилеца, който вкара през купа от бранители, които се опитаха да му попречат.

Барселона - Манчестър Сити 2:1 (2:0 в първата среща)