Страхотна България обърна Канада от 0:2 в Ботевград (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България записаха първа победа в тазгодишното издание на Световната лига, след като успяха да обърнат Канда от 0:2 гейма, за да стигнат до успех с 3:2 (21:25, 23:25, 25:23, 25:14, 15:8) пред около едва 1500 зрители в „Арена Ботевград”.
България - Канада 3:2

Гостите от Канада спечелиха първите два гейма, след което Пламен Константинов пусна в игра разпределителя Любомир Агонцев и централния блокировач Виктор Йосифов, които заедно с ветерана и капитан на тима Владимир Николов и Тодор Алексиев, имаха основна заслуга за пълния обрат и победата на България с 3:2.

Волейболистите на Канада поведоха в началото на двубоя с 2:0 и 4:2 след атака на Туунте Ван Ланквелт. България изравни при 4:4, но „кленовите листа” отново поведоха с 6:4. Ново равенство при 6:6, след като Тейлър Сандърс му бе свирена носена топка. Изключително технична атака на Владо Николов донесе ново изравняване при 7:7. Канада поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. България успя да поведе с 9:8 след ас на Николай Пенчев. Гевин Шмит успя да изравни при 9:9 след едно изключително дълго разиграване. Възпитаниците на Глен Хоуг дръпнаха с 14:11. Тодор Алексиев намали до 12:14 с мощна атака по диагонала от зона 4. Брилянтна атака на Николай Николов в центъра доведе до 13:14. Канада дръпна отново с 3 точки при второто техническо прекъсване след ас на Тейлър Сандърс.  Гевин Шмит и компания поведоха с 5 точки при 20:15. Тодор Алексиев намали резултата до 17:21 с перфектна атака по диагонала от зона 4. Канадците успяха сравнително лесно да затворят първата част с 25:21.

Втората част започна по-добре за България и възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 4:2 след атака на Тодор Алексиев. Канадците успяха да поведат с 8:7 при първото техническо прекъсване. Веднага след това тройна българска блокада спря атака на Гевин Шмит. Българските волейболисти започнаха да играят много по-сигурно и водени от Тодор Алексиев успяха да поведат с 16:14 при второто техническо прекъсване. България поведе със 17:15 след мощна атака на Теодор Тодоров. Нова атака на Теодор Тодоров и 18:16. Мощна атака на Владо Николов по двойната канадска блокада доведе до 19:17. Георги Братоев пусна изненадващо топката за 20:18.  Нова мощна атака на Владо Николов по диагонала и 21:19. Канадците намалиха до 21:22 и Пламен Константинов побърза да вземе прекъсване за България. Теодор Тодоров не можа да завърши следващото разиграване – 22:22. Канада стигна до геймбол при 24:22. Туунте Ван  Ланквелт изпрати сервис в аут – 23:24. Мощна атака на Гевин Шмит по правата от зона 2 донесе успеха на Канада във втората част с 25:23.

Виктор Йосифов се появи в игра за България на мястото на Николай Николов в началото на третата част. Канада поведе с 3:0 в началото на 3-ия гейм. Българските волейболисти успяха да обърнат развоя на гейма и поведоха с 5:4 и 6:5. Мощна атака на Виктор Йосифов в центъра доведе до 8:5 за България при първото техническо прекъсване. Виктор Йосифов записа трета поредна блокада и България поведе с 9:6. При 10:7 Любомир Агонцев замени Георги Братоев. Мощна атака на Владо Николов по правата от зона 2 и България поведе с 13:11. Тодор Скримов се появи в игра на мястото на Тодор Алексиев и веднага заби ас за 15:12. България поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Гевин Шмит намали до 16:17. Греъм Виграс би сервис в аут и 18:16 за България. Тодор Алексиев се завърна в игра и веднага атакува мощно за 19:17. Ново мощно отиграване на Тодор Алексиев от зона 4 – 20:17. Канада намали до 19:20, но Владо Николов веднага върна точката за 21:19. „Кленовите листа” намалиха до 21:22 и малко преди Гевин Шмит да бие начален удар, Пламен Константинов взе прекъсване за България. Шмит прати топката в аут и 23:21. Фредерик Уинтърс би начален удар в ат и България стигна до геймбол при 24:22. Владо Николов атакува мощно от зона 4 и България спечели 3-ата част с 25:22.

Разпределителят Любомир Агонцев и Виктор Йосифов останаха в игра и в началото на 4-ата част. България поведе с 3:2, но канадците изравниха при 3:3. Мощна атака на Владо Николов по диагонала от зона 2 и 4:3. Атака в аут на Джон Гордън Перин и 5:3. Виктор Йосифов заби ас и България поведе с 6:3. Страхотен единичен блок на Теодор Тодоров срещу атака на Гевин Шмит – 7:4. Страхотен пайп на Тодор Алексиев доведе до 8:4 за България при първото техническо прекъсване. Вторият разпределител на Канада Джошуа Хауотсън се появи в игра. България поведе с 10:15, след като Николай Пенчев заби ас. Стивън Маршал замени звездата на гостите Гевин Шмит. Мощна атака на Владо Николов – 11:6. Единичен блок на Виктор Йосифов – 12:6. Мощен сервис на Владо Николов помогна на Виктор Йосифов да направи нов единичен блок за 13:7. Нова блокада на Виктор Йосифов доведе резултата до 15:7. Глен Хоуг започна да дава почивка на повечето си основни играчи.  Тодор Алексиев атакува технично и България поведе с 16:7 при второто техническо прекъсване. Остра атака на Виктор Йосифов в центъра доведа до 18:9. Атака на Николай Пенчев направи резултата 19:10. Тодор Алексиев отново бе неотразим в атака – 21:11. Глен Хоуг взе второто си прекъсване в 4-ата част. България спечели 4-ия гейм с 25:14 след нова добра изява на Виктор Йосифов на блокада.

България поведе с 2:0 след двойна блокада на Тодор Алексиев и Виктор Йосифов. Единичен блок на Тодор Алексиев и 3:0. Нова единична блокада този път на Виктор Йосифов и 4:0 за България. Глен Хоуг побърза да вземе прекъсване за Канада. 5:0 за България след атака на Тодор Алексиев. Стивън Маршал замени Гевин Шмит. Владо Николов доведе резултата до 7:2. Мощна атака на Николай Пенчев от зона 4 и 8:3 зъ България при техническото прекъсване. Блокада на Теодор Тодоров и 9:3 за България. Глен Хоуг взе второто си прекъсване в тайбрека. Блокаут на Николай Пенчев доведе до 10:4.  Страхотно подавана на Любомир Агонцев към Владо Николов през цялото игрище, който реализира за 11:6. Пламен Константинов взе прекъсване за България при 11:7. Владо Николов пусна много технично топката в първия метър – 12:7. Тодор Алексиев атакува по блокадата и 13:8. Тодор Алексиев изведе България до мачбол след много технична атака – 14:8. Мощна така на Владо Николов от зона 2 донесе победата на България в тайбрека 15:8 и в мача с 3:2 гейма.

Владо Николов (1 ас, 2 блока, 50% ефективност в атака) и Тодор Алексиев (2 аса, 1 блок, 52% ефективност в атака) станаха най-резултатните волейболисти  в мача с по 25 точки. Резервата Виктор Йосифов се отличи с 11 точки (7 блока). Николай Пенчев добави 9 точки (3 аса, 63% перефектно посрещане), Теодор Тодоров 8 точки (4 блока).
Страхотна България обърна Канада от 0:2 в Ботевград

За Канада най-резултатен стана Гевин Шмит със 17 точки (1 ас, 1 блок, 35% ефективност в атака), а Джон Гордън Перин добави още 15 точки.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 3:2 (21:25, 23:25, 25:23, 25:14, 15:8)