Балкан опря Лукойл до стената и докосва титлата след 26-годишна суша (видео)

Балкан (Ботевград) стигна до пълен обрат във финалната серия срещу Лукойл Академик след втора поредна победа над Лукойл Академик, този път у дома с 82:78. Така “зелените” водят с 2-1 във финалната серия на плейофите и са на един успех разстояние от така жадуваната титла, която не е идвала в Ботевград от далечната 1989 година насам. Домакините отказаха Лукойл с 12 тройки от 21 опита и са по-близо отвсякога до дълго жадуваното злато.

Мач №4 е в петък, а домакин отново е Ботевград.

Началото в “Арена Ботевград” бе изключително динамично и подобно на предишната среща Николай Върбанов се развихри под коша на гостите и реализира бързи шест точки. Никола Драгович също бе под пара и вкара 8 от първите 11 точки за своя тим за 9:11, преди Балкан да направи серия от 8-2 за 17:13 четири минути преди края на частта. Последваха силни минути за “студентите”, които реализираха 7 поредни точки - 17:20, но Иван Лилов моментално отговори с тройка за 20:20 при оставащи близо две минути игра. След финалната сирена за първата четвърт местният тим водеше с 25:24.

Битката за всеки сантиметър продължи на пълни обороти и през втората четвърт, но в началните минути нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне напред. Педжа Стаменкович вкара тройка за 36:32, а нова такава на Мартин Маринов изведе домакините напред с 41:36 три минути преди почивката. В играта на гардовата двойка на гостите имаше доста брак , а Павел Маринов вкара нова тройка - 44:37 минута преди полувремето. Гостите все пак се доближиха на 4 точки - 45:41, след като именно Смит вкара за 45:41 в последните секунди.

“Зелените” на два пъти повеждаха с осем точки в първите три минути и половина на второто полувреме, но Лукойл ги настигаше, а Драгович реализира 4 точки в една атака след като вкара тройка и бе фаулиран за 56:52 точно шест минути преди края на третата част. Павел Маринов поведе своите напред и след негови отлични изяви домакините поведоха с 64:57 при оставащи 2.51 минути. Минута преди края на частта най-голямата разлика за домакините до момента бе факт - 68:59, а след изтичането на времето Балкан водеше с 68:61.

Успеваемостта в стрелбата на Балкан значително намаля в четвъртата част, но Лукойл Академик не промени нищо в играта си и продължи да бъде в ролята на изоставащ - 72:65 шест минути преди сирената. Тройка на Педжа Стаменкович за първи път направи преднината 10 точки (75:65), принуждавайки Тони Дечев да вземе прекъсване, след което гостите отново свалихa част от пасива си, но продължиха безидейно в нападение, разчитайки единствено на индивидуални проблясъци. Тери Смит първо вкара, а след това асистира на Захариев за 81:78 при оставащи 65 секунди, с което запази надеждата на своите, но те така и не успяха да направят нещо повече и Балкан триумфира с 82:78.

Капитанът Павел Маринов бе над всички за Балкан - 21 точки, 6 асистенции, 5 борби и 3 отнети топки за 38 минути игра. Педжа Стаменкович се включи силно от пейката за пореден път - 18 точки и 7 асистенции, а Иван Лилов и Мартин Маринов приключиха съответно с 14 и 10 точки.

Тери Смит реализира 23 точки и направи 6 асистенции за гостите, но също така се оттегли и с цели 7 грешки. Никола Драгович добави 22 точки, а Бруно Шундов - 14. За втори пореден мач Дий Браун бе бледа сянка на себе си - 2 точки и 7 асистенции.

БАЛКАН (БОТЕВГРАД) - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 82:78 (25:24, 20:17, 23:20, 14:17)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Цветослав Острев 9, Иван Лилов 14, Павел Маринов 21(к), Вукота Павич, Николай Върбанов 8 (Милан Милованович 2, Димитър Маринчешки, Педжа Стаменкович 18, Мартин Маринов 10)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дий Браун 2, Тери Смит 23, Христо Захариев 11, Никола Драгович 22, Тенчо Банев (к) (Крис Минков 3, Веселин Веселинов 2, Димитър Димитров 1, Бруно Шундов 14)