Балкан нокаутира Лукойл и изравни финалната серия

Часове след като стана ясно, че наказанието на Балкан за лишаване от домакинство бе отменено, баскетболистите от Ботевград направиха страхотен подарък на своите фенове. Те надиграха категорично Лукойл Академик като гост в Правец, печелейки мач №2 от финалите на НБЛ с 88:80 и така изравниха резултата в серията - 1-1 победи преди третата среща, която ще се играе в “Арена Ботевград” в сряда.

Ботевградчани бяха далеч по-мотивираният отбор от самото начало на срещата. Те наложиха превъзходство в играта под коша и постепенно се откъснаха напред в резултата. Николай Върбанов изтормози максимално високите играчи на Лукойл Академик, а след 10 минути игра разликата в полза на ботевградчани бе цели 12 точки - 26:14.

“Зелените” продължиха да играят със самочувствие и след подновяването на играта, Педжа Стаменкович дирижираше нападението на тима отлично, а разликата достигна 16 точки - 36:20, след като “студентите” демонстрираха еднакво хаотична игра както в защита, така и в нападение. Тони Дечев завъртя голяма част от състава си и това даде импулс на домакините, които свалиха изоставането си до 38:29 четири минути преди почивката, а след едно полувреме гостите водеха с 47:40.

Домакините на два пъти се доближаваха на пет точки от съперника си рано през третата четвърт, но Балкан запазваше добра дистанция и спокойствие, контролирайки случващото се на паркета. Три минути преди края на тази част разликата отново стана двуцифрена  - 63:52 след тройка на Иван Лилов, преди Никола Драгович да се разиграе и да отбележи 7 последователни точки за 63:59. Преднината на Балкан бе намалена до 61:63, но нова тройка на Лилов, този път със сирената даде тласък на неговия тим - 66:61 след 30 минути.

Пет безответни точки на “зелените” направиха разликата 71:61, а малко след това тя набъбна до 77:63. Възпитаниците на Влада Вукойчич продължиха да бранят лидерската си позиция, преди Тери Смит да върне надеждата на Лукойл Академик с няколко добри атаки, намалили дефицита на неговия отбор до 73:79. Зрелищна забивка на Павич даде преднина от 81:73 на Балкан, а секунди по-късно Педжа Стаменкович превърна грешка на Драгович в три точки за гостите и 84:73 при оставащи 1:56 до края. Играчите на Тони Дечев се активизираха, но вече бе прекалено късно и гостите спечелиха с 88:80.

Иван Лилов вкара най-много за Балкан - 24 точки, Павел Маринов добави 18, а Педжа Стаменкович се отчете с 13. Вукота Павич и Николай Върбанов пък приключиха с по 10 точки всеки.

Тери Смит бе най-резултатен за Лукойл Академик с 14 точки, но по-голямата част от тях бяха реализирани в заключителните две минути, когато вече всичко бе решено. Христо Захариев и Димитър Димитров се отчетоха с по 13 точки, а Никола Драгович добави 9.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - БАЛКАН 80:88 (14:26, 26:21, 21:19, 19:22)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дий Браун 3, Христо Захариев 14, Крис Минков 7, Никола Драгович 9, Тенчо Банев 4 (Тери Смит 14, Александър Груев 5, Веселин Веселинов 4, Николай Грозев, Бруно Шундов 8)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Педжа Стаменкович 13, Иван Лилов 24, Павел Маринов 10, Вукота Павич 10, Николай Върбанов 10 (Мартин Маринов 7, Цветослав Острев, Димитър Маринчешки, Милан Милованович 6)