БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Щутгарт успя! (видео)

Отборът на Щутгарт успя да запази мястото си в елита на германския футбол. Швабите победиха с 2:1 като гост Падерборн в последния кръг на Бундеслигата и по този начин съумяха да избегнат изпадането, въпреки че почти през целия сезон бяха в опасната зона. Тимът от Югозападна Германия се нуждаеше единствено от победа, за да не запише второто си изпадане от първия ешелон в историята си след сезон 1974/75 и играчите на Хууб Стевенс успяха.

Падерборн от своя страна се разделя с Бундеслигата само един сезон след дебюта си. Бившият отбор на Павел Дочев завършва на последно място и догодина отново ще е във втория ешелон.

Мачът започна кошмарно за Щутгарт и домакините отркиха резултата, след като Сръджан Лакич намери Марк Вучинович и халфът се разписа с хубав удар с левия крак още в четвъртата минута. При този резултат Падерборн имаше шанс за спасение, но това зависеше и от развитието на другите мачове. В крайна сметка дори и да бяха победили, домакините нямаше да запазят мястото си в елита.

Малко преди почивката обаче Щутгарт изравни. При едно центриране защитник на Падерборн опита да изчисти топката, но кълбото рикошира в Даниел Дидави и влезе в мрежата. През втората част Щутгарт даде всичко от себе си, за да стигне до скъпоценния гол и в крайна сметка успя. Александру Максим изведе отлично Даниел Гинчек зад защитата, а нападателят премина покрай вратаря, за да вкара за 2:1, а с което и да запази мястото на тима си в Бундеслигата.

Така Щутгарт в крайна сметка финишира на 14-а позиция в крайното класиране с 36 точки. Преди днес тимът за последен път бе извън зоната на изпадащите или плейофа за оставане в далечния 17-ия кръг. Падерборн пък се сбогува с елита с 31 точки и последното 18-о място.