Успех от втори опит във Варна и 14-ти пореден финал за Лукойл (видео)

Лукойл Академик успя да спечели във Варна от втори опит, след като затвори серията срещу Черно море Порт Варна с 3-1. Воденият от Тони Дечев отбор показа, че се е съвзел от тежката загуба в третата среща и днес триумфира в морската ни столица с 83:81, гарантирайки си място в спора за титлата за 14-та поредна година. "Моряците" ще трябва да се задоволят с битката за бронзовите медали

Серията на "студентите" стартира през далечната 2002 година, когато те загубиха от Ямболгаз, а след това наложиха тотална хегемония с 11 поредни титли, преди да бъдат детронирани от Левски преди година.

Началото в препълнената зала “Христо Борисов” бе равностойно и след малко повече от четири минути резултатът бе равен - 7:7. Последва силна серия от 12-2 в полза на гостите, които дръпнаха с 19:9, благодарение на отличната игра в нападение на Дий Браун. Варненци обаче не се стреснаха и завършиха частта по отличен начин, съкращавайки изоставането си до 20:17.

Баскетболистите на Драган Баич задържаха инерцията от първата част и след силна игра на Пламен Алексиев и Лени Даниъл стигнаха до обрат, повеждайки с 6 точки - 30:36 след 17 изиграни минути. Кошове на Драгович, Браун и Банев изравниха резултата - 39:39, но след два успешни наказателни удара на Даниъл домакините се оттеглиха на почивка с преднина от 39:41.

Третата част сякаш се оказа ключова за крайния изход на двубоя. Гостите от Правец показаха много дисциплинирана игра както в защита, така и в нападание и стартираха второто полувреме със серия от 16-4, която им даде аванс от 55:45, след което те нямаха проблем да останат начело до края на тази четвърт, когато водеха с 61:53.

Разликата скочи до 15 точки (68:53) след 2 минути игра в последната част. Варненци дадоха всичко от себе си и свалиха дистанцията, преди Лукойл отново да се откъсне напред, този път с 11 точки - 77:66 три минути преди края. Последваха силни моменти за домакините и преднината на гостите бе стопена до 80:75, но силите на Черно море не стигнаха за пълен обрат и крайният резултат бе фиксиран на 83:81 след тройка със сирената на Пламен Алексиев, която се оказа без значение.

Дий Браун изигра добър мач за победителите - 22 точки, 5 борби, 4 асистенции и 4 отнети топки. Никола Драгович записа “дабъл-дабъл” с 14 точки и 10 борби, Христо Захариев добави 13 точки и 8 борби, а Тери Смит и Тенчо Банев вкараха по 12 точки. Капитанът Банев записа двуцифрен точков актив за първи път от 12 декември миналата година.

За пореден мач в плейофите Лени Даниъл бе над всички за Черно море - 25 точки, 8 борби, 1 отнета топка и 1 асистенция. Американецът завършва с поне 14 точки за пети път в шестте плейофни двубоя на своя тим, а за трети път преминава границата от 20 точки. Милян Пупович се включи с 13 точки от пейката, а Станимир Маринов приключи с 12 точки и 7 асистенции.

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 81:83 (17:20, 24:19, 12:22, 28:21)

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА: Асен Великов 4, Станимир Маринов 12, Станислав Славейков 5, Милош Коматина 5, Лени Даниъл 25 (Милиян Боцка 6, Пламен Алексиев 9, Станислав Цонков, Николай Стоянов 2, Милян Пупович 13)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дий Браун 22, Тери Смит 12, Христо Захариев 13, Никола Драгович 14, Тенчо Банев 12 (Александър Груев, Крис Минков 5, Николай Грозев 3, Самуел Франсис, Веселин Веселинов 2, Бруно Шундов, Димитър Димитров)