Женско първенство по футбол: НСА - Пирин 2:0

Талантите на България отпаднаха от Евро 2015 (видео+галерия)

Националният отбор на България за юноши до 17 години отпадна от Евро 2015, след като отстъпи с 1:2 от Испания пред над 8000 зрители на "Лазур" в Бургас. Поражението е второ за тима на Александър Димитров от група "А", където в дебюта си отстъпи с 0:2 на друг от фаворитите - Хърватия. Така малките "лъвове" останаха на последно място преди срещата с Австрия без спечелена точка, но няма шанс за първите две места, където досегашните им съперници имат съответно 6 точки "шахматистите" и четири "иберийците".

Единственото и историческото първо попадение за България на европейско първенство до 17 години до този момент отбеляза Тонислав Йорданов от Литекс в 35-ата минута за моментното 1:1. Играчите на Санти Дения отбелязаха два гола след заучени статични положения в началото на двете полувремена. Първо Куки Саласар бе точен в 11-ата минута, а Франсиско Вилалба в 47-ата минута донесе победата. Освен това два пъти гредите помогнаха на "трикольорите", а Наумов на 3-4 пъти се намеси добре, но през втората част гостите напълно заслужиха своя успех.

Срещата започна с едноминутно мълчание в почит на починалата легенда на Спартак (Варна) Живко Господинов. Селекционерът Александър Димитров не е направил нито една промяна в стартовите 11.

Още в 32-ата секунда Матео Стаматов центрира и топката удари горната греда на испанците. Георги Русев в 9-ата минута проби и пробва силен удар, но право в ръцете на Сантоме. Куки откри за Испания в 11-ата минута. Голмайсторът бе изведен от капитана Алена след заучено статично изпълнение и не остави шансове на Наумов. Родният вратар показа класа в 15-ата минута, когато изби в корнер опасен удар на Куки. България започна да играе по-добре след 25-ата минута и първо Русев стреля в тялото на защитник, след което Асен Чандъров имаше страхотна възможност да изравни, но Алехандро Сантоме изби в корнер.

Вратарят на Атлетико (Мадрид) обаче сбърка фатално в 35-ата минута, когато тръгна да поема върната от Даниел Морер топка, но стори това много лошо и Тонислав Йорданов бе изключително съобразителен да отнеме топката и да я прати в мрежата за 1:1. Нападателят на Литекс преодоля стража и вкара първия гол за България за европейско първенство до 17 години.

Втората част започна с натиск на гостите, които след няколко удара отново поведоха в резултата. Това се случи в 47-ата минута, когато след ново заучено положение на фаул Вилалба бе оставен непокрит на 10 метра от вратата и се разписа за 1:2.

Испанските таланти продължиха да атакуват и първо Наумов се намеси, а след това в 55-ата минута гредата спаси българите. Юношата на Барселона Карлес Перес проби и стреля силно от 20 метра, като коженото кълбо се отби в лявата греда. Димитров опита да промени атаката с Йосков и Боримиров, които се появиха в 59-ата минута на местата на Йорданов и Чандъров.

Гредата отново спаси България в 63-ата минута, когато Алекс Марти с техничен удар от границата на наказателното поле стреля. Нова грешка на Сантоме бе на път да донесе ново равенство, но Георги Русев не се ориентира бърза поднал на земята и вратаря поправи грешката си в 67-ата минута. Следващите минути Испания контролираше събитията, а в последните минути Наумов отново показа отличен рефлекс на два пъти.

Въпреки това момчетата на Димитров бяха изпратени с аплодисменти от хилядите по трибуните на "Лазур". На 12-и май България излиза в Созопол в последен мач от турнира срещу Австрия, като при победа ще завърши на трето място в групата.

Вилалба (47)

БЪЛГАРИЯ: 1. Даниел Наумов, 2. Димитър Савов, 4.Радослав Димитров (74 - 11. Светослав Ковачев), 5.Кристиян Савов, 6.Георги Русев,10.Илиян Стефанов, 11. Асен Чандъров (59 - 7. Алекс Боримиров), 14. Матео Стаматов, 15. Петко Христов, 17.Павел Головодов, 18. Тонислав Йорданов (59 - 9. Валентин Йосков)
ИСПАНИЯ: 1. Алехандро Сантоме, 3. Марко Кукурея, 4. Алекс Марти, 5. Исмаел Аиспири, 6. Карлес Аленя, 7. Дани Олмо (71-17. Рубен Фернандес), 8. Франсиско Вилалба (78 - 11. Оскар Арнаис), 9. Куки Саласар, 10. Карлес Перес, 14. Хосе Луис Гарсия, 16. Дани Морер
Жълти картони: Йорданов - Б
Съдия: Мариус Аврам (Румъния)
Стадион: "Лазур" - Бургас, 8000  зрители

КЛАСИРАНЕ: ГРУПА "А"