Лукойл отказа Черно море със здрава защита и поведе с 1-0

Лукойл Академик поведе с 1-0 победи в полуфиналната си плейофна серия срещу Черно море Порт Варна, след като записа изразителен домакински успех в мач №1 с носителя на Купата на България - 86:66. Ключът към успеха бе агресивната игра в дефанзивен план от страна на домакините през второто полувреме, в което те тотално обезличиха силните страни на съперниковите играч.

Серията продължава в неделя, а мач №2 отново е в Правец. Играе се до 3 победи от 5 мача.

И двата отбора бяха леко припряни в началните минути, което доведе до ниска резултатност - общо едва шест точки за близо четири минути игра. Лукойл и Черно море си размениха по една серия от 5-0 за 8:8, а в оставащите четири минути до края на частта “студентите” взеха контрол над случващото се в Правец и поведоха с 20:14.

Домакините задържаха водачеството и през по-голямата част на втората четвърт, като най-голямата разлика в тяхна полза достигна 9 точки. След общо 16 изиграни минути те водеха с 32:23, но варненци се вдигнаха на щурм и водени от Пламен Алексиев стигнаха до пълен обрат. На почивката “моряците” имаха аванс от 36:38, след като Алексиев реализира 9 от общо 15 точки по време на серията от 15-4, която им осигури лидерството на почивката.

Играчите на Тони Дечев заиграха много по-добре и далеч по-агресивно в защита и това даде резултат през третата част. Вицешампионите наложиха своята воля и след 20-8 в първите седем минути на второто полувреме поведоха за първи път с 10 точки - 56:46. Черно море не се предаде и се доближи само на 4 точки (59:55), но Христо Захаирев вкара пет точки в последните 28 секунди, включително тройка от центъра със сирената, за да даде на своя тим нова добра преднина - 64:55.

Здравата защита продължи да бъде основното оръжие на Лукойл Академик и през последната четвърт. За пет минути след подновяването на играта тимът от Правец допусна едва три точки в коша си, а разликата се покачи до 79:58, а в крайна сметка след 40 минути на таблото светеше 86:66.

Христо Захариев и Дий Браун вкараха по 17 точки за победителите, а Никола Драгович и Александър Груев се прибраха в съблекалнята с по 10 точки всеки.

За Черно море най-резултатен бе Пламен Алексив с 16 точки, докато Асен Великов и Лени Даниъл реализираха съответно 15 и 14 точки. Гостите реализираха 36.8% от стрелбите си срещу 47.1% за домакините. Освен това подопечните на треньора Драган Баич пропуснаха цели 10 наказателни удара - 18/28.

Единствената добра новина за варненци бе завръщането в игра на Станимир Маринов. Експлозивният гард се контузи именно срещу Лукойл в редовния сезон и не се бе появявал на терена от 25 април насам.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА 86:66 (20:14, 16:24, 28:17, 22:11)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дий Браун 17, Тери Смит 10, Христо Захариев 17, Никола Драгович 9, Тенчо Банев 2 (Александър Груев 10, Крис Минков 2, Николай Грозев 2, Веселин Веселинов 3, Бруно Шундов 6, Димитър Димитров 8)

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА: Милиян Боцка 3, Асен Великов 15, Станислав Цонков, Милош Коматина 5, Лени Даниъл 14 (Пламен Алексиев 16, Станислав Славейков 10, Ангел Пейчинов, Николай Стоянов, Станимир Маринов, Милян Пупович 3)