Драма и изненада! Кирьос изхвърли Федерер от турнира в Мадрид (видео)

20-годишният Ник Кирьос извоюва драматична победа срещу световния №2 и водач в схемата Роджър Федерер във втория кръг на турнира от серията "Мастърс" в Мадрид. Австралиецът надделя над 33-годишния швейцарец с 6:7 (2), 7:6 (5), 7:6 (12) след 2 часа и 37 минути игра, като в изключително напрегнатия трети тайбрек спаси 2 мачбола. Кирьос отрази мачболи при 6:7 и 10:11 в решаващия тайбрек, а в същото време пропусна 5 мачбола преди да сломи съпротивата на Федерер. Швейцарецът спаси топките за приключване на мача от страна на съперника си при 5:6, 7:8, 8:9, 9:10 и 11:12, но при 12:13 допусна грешка от форхенд и напусна рано турнира, който е печелил 3 пъти в кариерата си. Припомняме, че преди броени дни - в неделя, Федерер спечели 85-ия трофей на сингъл в кариерата си, триумфирайки в Истанбул.

Мачът започна така, както и завърши - изненадващо. Още в откриващото си подаване Федерер допусна пробив, но успя да го върне в последния момент, когато Кирьос сервираше за сета при 5:4. В десетия гейм Кирьос не можа да се измъкне от 0:40 и Федерер се задържа в сета, а след това спечели убедително тайбрека. Във втория сет Федерер реализира ранен пробив, но не успя да задържи дълго аванса си и Кирьос поведе с 3:2. И във втората част се стигна до тайбрек, но в него този път надделя Кирьос със 7:5 точки. В решаващия трети сет нямаше пробиви, но тайбрекът бе изключително оспорван и доста по-младият от двамата тенисисти се пребори за победата.

Следващият съперник на Ник Кирьос е поставеният под №18 в схемата американски гигант Джон Иснър.

Кирьос стана петият играч, който до 20-годишната си възраст има победа срещу Федерер и испанската суперзвезда Рафаел Надал. Преди него това се е отдавало само на Марио Анчич (Хърватия), Томаш Бердих (Чехия), Новак Джокович (Сърбия) и Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина). Кирьос е най-младият играч в Топ 50 на световната ранглиста в момента. Що се отнася до Федерер, той за първи път от 2009 година насам губи от играч на възраст 20 или по-малко години. На финала на US Ope през 2009 швейцарецът отстъпи в пет сета пред Хуан Мартин Дел Потро (който тогава бе на 20 години и 11 месеца).

Междувременно, световният №3 Анди Мъри срази германеца Филип Колшрайбер с 6:4, 6:3, 6:0 броени дни, след като двамата се изправиха на финала на турнира в Мюнхен. В доигралия се в понеделник финал в баварската столица Мъри се пребори за първата титла на клей в кариерата си след голяма битка и победа в три сета.