Мъри грабна първия си трофей на клей след тричасова битка (видео)

Световният №3 Анди Мъри спечели първата титла на клей в кариерата си. В днешното доиграване на финала на турнира в Мюнхен с награден фонд 439 405 евро шотландецът надделя над представителя на домакините от Германия Филип Колшрайбер със 7:6 (4), 5:7, 7:6 (4). Два тайбрека и 3 часа и 5 минути бяха необходими на Мъри, за да пречупи съпротивата на шампиона от 2007 и 2012 година.

Мачът започна в неделя, но бе прекъснат поради дъжд при резултат 3:2 в полза на поставения под номер 5 германец. В първия сет нямаше пробиви, но в тайбрека водачът в схемата Мъри бе по-стабилният тенисист на корта и след 58 минути игра взе първата част. В третия гейм на втория сет Мъри спаси 2 брейкпойнта, а после двамата тенисисти си размениха по един пробив. При 3:4 Колшрайбер се измъкна от 0:40 на свой сервис, а в 11-ия гейм германецът реализира пробив за 6:5, който се оказа решаващ за съдбата на втория сет. В третия сет Мъри отново надигра съперника си в тайбрека. Той спечели четири поредни точки, за да дръпне с 6:3 в резултата малко и след това грабна трофея.

Финалистът Колшрайбер си заработи 150 точки за ранглистата и 42 100 евро, а шампионът Мъри взе 250 точки и 80 000 евро.

Това бе четвъртият мач между двамата и Мъри записа трета победа над германеца, като една от тях бе преди 12 месеца на "Ролан Гарос", в един изключително оспорван двубой - 3:6, 6:3, 6:3, 4:6, 12:10.

Олимпийският шампион Мъри вече има 32 титли в кариерата си на сингъл, като днес спечели първия си трофей за годината. Колшрайбер остава с 5 титли в кариерата си.

Двамата тенисисти ще участват тази седмица на турнира от серията "Мастърс" в Мадрид.