Атлетик Билбао пак не взе баското дерби, макар и с човек повече (видео)

Отборите на Атлетик Билбао и Реал Сосиедад направиха 1:1 във великото баско дерби от 34-ия кръг на Примера, играно на "Сан Мамес". Ариц Адурис откри за домакините в 52-ата минута от дузпа. Алберто де ла Бейя изравни в 60-ата минута. Билбаинският тим не се възползва от това, че игра с човек повече около 40 минути след спорното изгонване на Микел Гонсалес. Така Атлетик не успява да спечели шести пореден градски сблъсък загуби ценни точки в битката си за евроместата. Съставът на Дейвид Мойс ще доиграва спокойно сезона, като до момента има 40 точки.

Двубоят започна с показване на трофея, завоюван от юношеския тим до 18 години на Еускади, провъзгласил се за шампион на Испания. Изненадващо първата част от мача не предложи сериозни искри и нарушенията бяха рядкост. Същински голови положения нямаше, но на няколко пъти замириса на попадение пред двете врати. Първият по-интересен удар дойде от крака на Гонсало Кастро и топката прелетя над гредата.

"Лъвовете" изградиха солидна контра в 14-ата минута: Микел Баленсиага центрира към втория страничен стълб, Ариц Адурис стреля с глава, но Херонимо Руи изби над гредата. Пет по-късно Карлос Вела не беше докрай прецизен при шута. В 28-ата мексиканецът пак си изработи място за стрелба - отново аут. В 35-ата минута Чаби Прието показа брилянтна техника - задържа топката между трима и пусна прекрасен пас към Давид Сурутуса, който не намери точно Вела. До края на полувремето атаките към двете врати не обезпокоиха двамата вратари.

Второто полувреме започна с повече от спорно решение на съдията. В 50-ата минута Адурис и Руи скочиха за топката в голямото наказателно поле. Останаха съмнения за фал в атака, но реферът продължи играта. Секунди по-късно нападателят на "червено-белите" беше спрян непозволено от Микел Гонсалес. Съдията даде дузпа и директен червен картон, въпреки че имаше още един защитник в близост до ситуацията. Адурис не трепна от бялата точка, изчака вратаря да се хвърли и насочи по земя - 1:0.

В 57-ата голмайсторът отправи ефектен удар със задна ножица - топката премина високо над напречната греда. В 60-ата минута "бяло-сините" съумяха да стигнат до изравняване. Рубен Пардо пусна перфектен пас в наказателното поле и левият бек Алберто де ла Бейя отбеляза прекрасен гол с насочване в горния обратен ъгъл - 1:1.

Момчетата на Ернесто Валверде натиснаха в опит да се възползват от кадровото и домакинското си предимство. В 64-ата нямаше засада на Иняки Уилиямс, но той така или иначе не стреля точно. Сансебастианци правеха контраопити, като Карлос Вела не се свенеше да стреля отдалеч и да дриблира между повече от двама футболисти. В 75-ата негов изстрел от 25 метра едва не изненада Горка Ираисос. В 80-ата Уилиямс завъртя прекрасно топката към далечната греда - Руи я докосна леко и я отклони в корнер.

До края опитите на Атлетик бяха вяли и неуспешни. Дейвид Мойс успя да вземе точки при първото си появяване на "Сан Мамес".

Снимки: "Ел Корео"