Байерн разчисти масата за Салатиерата (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) направи може би последната крачка към защитата на титлата си в Бундеслигата, след като надигра Херта (Берлин) с 1:0 у дома в двубой от 30-ия кръг. Триумфът ще стане факт и на теория, ако в неделя вторият в класирането Волфсбург не спечели при тежкото си гостуване на Борусия (Мьонхенгладбах). Тогава вече баварците ще бъдат недостижими на върха в оставащите четири кръга. Бастиан Швайнщайгер реализира единствения гол след 80 минути игра.

Четири дни след зрелищния разгром над Порто в Шампионската лига Джосеп Гуардиола даде почивка на сънародниците си Тиаго Алкантара, Чаби Алонсо и Хуан Бернат, които бяха записани сред резервите. На пейката след 8 месеца седна и друг от испанската колония в Мюнхен - Хавиер Мартинес, който тези дни поднови пълноценни тренировки. От първата минута отново започнаха младите Джанлука Гаудино и Митчел Вайзер, който днес беше принуден да действа като ляв защитник. На почивката се появи 18-годишният Синан Курт, за когото това беше дебют в Бундеслигата. Младокът беше привлечен през лятото от Борусия (М).

Байерн (Мюнхен) - Херта (Берлин) 1:0

Дали заради липсата на интрига, дали заради физическото и емоционално изразходване срещу Порто, или пък пазейки сили за предстоящия полуфинал за Купата на Германия срещу Борусия (Дортмунд) във вторник (28 април), тимът на Пеп направи един от най-невзрачните си мачове през сезона и не заслужаваше да спечели. Всичко можеше да завърши дори неочаквано, ако в 55-ата минута Мануел Нойер не беше показал защо е №1 в света. Тогава вратарят спаси мрежата си при шута на озовалия се сам срещу него Нико Шулц. Играчите на Херта пропуснаха още две добри възможности през първото полувреме, докато футболистите в червено-синьо не действаха по познатия си начин.

Байерн се активизира едва в заключителните около 20 минути, когато на терена се появи Тиаго. Кулминацията настъпи в рамките на няколко атаки. Първо в 77-ата минута Роберт Левандовски засече центриране на Алкантара от корнер, но вратарят Саша Бурхерт отрази. Две минути след това Бастиан Швайнщайгер насочи топката в лявата греда, но секунди по-късно нищо не можеше да го спре - 1:0, след отличен пробив на Вайзер.

Във вторник мюнхенци приемат Борусия (Дортмунд) за купата, а в събота гостуват на Байер (Леверкузен), където ще им се наложи да хвърлят много усилия, ако още сега не станат шампиони. След това пък идва и първият сблъсък с Барселона на полуфиналите в Шампионската лига.

Херта пък почти сигурно се размина с участие в Лига Европа, каквито реални шансове имаше до днес.