Светкавичен Суарес и гол №400 на Меси нокаутираха Валенсия (видео+галерия)

Отборът на Барселона направи важна крачка в борбата за титлата в Примера дивисион, печелейки с 2:0 у дома на “Камп Ноу” срещу гостуващия Валенсия. Каталунците стигнаха до успеха след голове в началото и края - Луис Суарес откри резултата след само 52 секунди игра, а Лионел Меси фиксира крайния резултат с гол в добавеното време. Попаденo на аржентинския голмайстор бе под №400 за него в официални мачове с екипа на Барса.

С този успех "лос кулес" остават на върха на класирането със 78 точки, пет повече от втория Реал Мадрид, като "белите" играят по-късно днес. Валенсия от своя страна е на трета позиция с 65 точки, колкото има и Атлетико Мадрид, но "дюшекчиите" ще изместят прилепите, ако спечелят точки като гост на Депортиво.

Домакините започнаха фантастично и още в първата си атака поразиха вратата на Валенсия. Лионел Меси проби през средата, след което отклони към Луис Суарес, който с лекота преодоля Диего Алвеш за 1:0 в първата минута на двубоя.
Барселона - Валенсия
Валенсия моментално се хвърли в атака и това даде резултат. След 10 минути игра Родриго бе съборен от Жерард Пике в наказателното поле на Барса, а съдията не се поколеба да посочи бялата точка. Даниел Парехо се нагърби с изпълнението от 11 метра, но Клаудио Браво отрази удара, който бе насочен в долния десен ъгъл на вратата му.

Пресата на валенсианци продължи с пълна сила и те тотално окупираха наказателното поле на Барса. След 12 минути игра пред гостите се отвори нов отличен шанс, след като Масчерано фаулира Андре Гомеш, а Парехо центрира от фаул, но Отаменди не улучи вратата с глава.

Защитата на Барселона продължи да показва липса на синхрон, а офанзивните футболисти на гостите пропуснаха още няколко добри възможности, най-чистата от които бе пред Пако Алкасер в 20-ата минута, но Масчерано спаси сигурно попадение, блокирайки изстрела му.

Барселона се опита постепенно да изнесе играта в противниковата половина, разчитайки на традиционно силните си разигравания в центъра на терена, но защитниците на Валенсия не се поддадоха на хаотичните атаки на “блаугранас”.

Алкасер пропусна още един шанс за изравняване на резултата. Той матира трима футболисти на Барса, които просто изгледаха как нанесе удар от границата на наказателното поле в 33-а минута, попаднал в десния страничен стълб на вратата.
В редиците на Барса се появи моментен проблясък - Лео Меси проби от дясното крило и обърна топката към другия фланг, където бе Неймар. Бразилецът центрира в наказателното поле, Чави отклони с глава, а момент невнимание от страна на гостуващите защитници остави Меси абсолютно сам, но аржентинската звезда стреля покрай гредата в 40-ата минута. В последните пет минути на полувремето темпото на игра спадна, а в 45-ата минута Барса стигна до първия си корнер в мача, но не успя да сътвори нещо съществено и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 в полза на домакините.

И двамата треньори извършиха по една смяна за второто полувреме - Иван Ракитич смени Адриано Корея в състава на каталунците, докато за гостуващия тим играта напусна Орбан, който бе заменен от Хосе Гая.

След подновяването на играта нямаше и следа от агресивната игра на Валенсия от първото полувреме. Барса разиграваше спокойно и след 9 минути футбол през втората половина на двубоя, пред Неймар се откри добра възможност след центриране и лоша реакция на защитата пред Алвеш, но ударът му с глава бе слаб. Силните минути за каталунския отбор продължиха и след малко повече от час игра Лео Меси получи правото да изпълни пряк свободен удар малко извън пределите на наказателното поле. Аржентинецът отправи много хубав удар, който остави вратаря на гостите на място, но топката удари сглобката на гредата и излезе в аут.
Наставниците направиха вторите си смени в рамките на три минути между 64-ата и 67-ата. За Барса на терена се появи Педро Родригес, който замени голмайстора Луис Суарес, докато за Валенсия напусна Софиан Фегули за сметка на Жоао Кансело

Футболистите на Луис Енрике наложиха своята воля и започнаха да практикуват обичайния си стил, задържайки топката с много подавания. На няколко пъти играчите на гостите успяваха да откраднат инициативата и да атакуват, но така и не стигнаха до нещо съществено.
Барселона - Валенсия 2:0
Нуно Санто направи последен опит да раздвижи нападението на своя тим и пусна в игра Алваро Негредо. Броени секунди след появата му, пред Валенсия се откри нелош шанс. Защитата на Барса за пореден пъти се увлече, а Родриго остана съвсем сам, но шутира в обсега на Браво в 75-ата минута.

В заключителните 15 минути Валенсия продължи да разчита на контраатаки, докато Барселона залагаше на продължителни разигравания и в състава на Луис Енрике определено се появиха признаци на умора. Чави напусна под овациите на феновете в 80-ата минута, когато бе заменен от Сержи Роберто.
Съдията даде три минути продължение, в което играчите на Санто се хвърлиха в атака, от което произлезе скоростна атака на Барселона, оставила Лионел Меси очи в очи с вратаря. Аржентинецът се опита да прехвърли стража на Валенсия, но не сполучи, но след това успя при добавката и фиксира крайното 2:0 в 93-ата минута.