Кошмарът "Порто" отново надвисна над Байерн, комични грешки закопаха баварците (видео + галерия)

Порто победи Байерн (Мюнхен) с 3:1 в първи дуел от 1/4-финалите в Шампионската лига. "Драконите" изиграха много силен мач и се възползваха по най-добрия начин от безумните грешки в защитата на баварците, които станаха причина и за трите гола във вратата на Мануел Нойер. Рикардо Куарешма се разписа на два пъти, а едно попадение добави Джаксън Мартинес. За гостите точен беше Тиаго Алкантара.

Байерн страдаше в отсъствието на Робен и Рибери, като почти не създаде чисти положения пред вратата на Фабиано. Германският гранд, който е считан за един от големите фаворити в турнира, е изправен пред реалната опасност да отпадне още на четвъртфиналите, ако не обърне нещата в своя полза на реванша. Порто пък за пореден път показа, че е много неудобен съперник за баварците и върна спомена за 1987 година, когато ги надви с 2:1 във финала за КЕШ.

Хулен Лопетеги разчиташе на оптимален състав в система 4-3-3. Рикардо Куарешма, Джаксън Мартинес и Ясин Брахим оформиханападателното трио на "драконите". Халфовата линия на португалците бе изградена от Ектор Ерера, Каземиро и Оливер Торес.

Джосеп Гуардиола отново заложи на капитана си Филип Лаам в средата на терена заедно с Чаби Алонсо и Тиаго Алкантара. Роберт Левандовски водеше атаката, подкрепян от Томас Мюлер и Марио Гьотце. Заради контузии германският гранд беше без звездите Ариен Робен, Франк Рибери, Бастиан Швайнщайгер и Дейвид Алаба.

Още от самото начало мачът се превърна в кошмар за баварците. Не бяха изминали и две минути, когато Чаби Алонсо позволи на Джаксън Мартинес да му отнеме топката и да излезе сам срещу Нойер. Стражът на Байерн нямаше какво друго да стори, освен да фаулира колумбийския нападател. Съдията Карлос Веласко Карбайо веднага посочи бялата точка, но показа само жълт картон на Нойер. Дузпата изпълни Куарешма, който хладнокръвно стреля в долния ляв ъгъл на вратата и откри резултата.

Байерн можеше да изравни в 9-ата минута, но след кратко разбъркване и удар с глава на Левандовски топката мина над вратата. Секунди по-късно Данте направи непростима грешка и подари топката на Куарешма, който напредна и елегантно прати кълбото под плонжа на Нойер - 2:0. Този резултат беше истински шок за гостите, които не приличаха на себе си и всяка загубена топка в средата на терена ставаше причина за напрежение в наказателното поле на тима от Мюнхен.

В средата на полувремето баварците сякаш напипаха верния ритъм и се настаниха в половината на Порто. В 28-ата минута включилият се в атака Жером Боатенг центрира по земята към Тиаго, който технично върна едно попадение. Домакините обаче не пропускаха всяка възможност да атакуват опасно. В 34-ата минута левият бек Алекс Сандро се опита да центрира, но топката описа странна траектория и изненада Нойер, но гредата се оказа негов верен помощник и го спаси от трети гол.

Очакванията, че на почивката Гуардиола ще вземе мерки и през второто полувреме Байерн ще изглежда различно, не се оправдаха. Гостите владееха по-продължително топката, но не затрудняваха по никакъв начин Фабиано. Нойер също не беше концентриран и в 56-ата минута можеше да получи комичен гол, след като Каземиро се опита да го прехвърли от центъра, но стражът на баварците се върна бързо и улови топката. Още при следващата атака на Порто Данило центрира остро и в желанието си да изчисти Боатенг едва не си вкара автогол.

Малко по-късно страничният рефер спря с несъществуваща засада Левандовски, който излизаше на стрелкова позиция. В 65-ата минута Боатенг се присъедини към Чаби Алонсо и Данте, като направи нов подарък на домакините, от който те веднага се възползваха. Германският национал позволи топката да го прехвърли, а Джаксън Мартинес това и чакаше. Нападателят, който не бе играл цял месец заради контузия, майсторски финтира Нойер и от малък ъгъл вкара трети гол за "драконите".

До края на двубоя Байерн бе по-активният отбор, но атаките на тима на Гуардиола бяха твърде беззъби. Единственият по-опасен удар отправи резервата Себастиан Роде, но Фабиано внимаваше и спаси.

ПОРТО - БАЙЕРН 3:1 (2:1)