Гришо преби Вавринка и го детронира в Монте Карло (видео + галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за 1/4-финалите на турнира от сериите "Мастърс" в Монте Карло след изключително убедителна победа над Стан Вавринка с 6:1, 6:2. Първата ни ракета детронира миналогодишния шампион с много силна игра, а за да стигне до крайния успех, му бяха необходими едва 55 минути.

Григор детронира Вавринка в Монте Карло

Срещата започна повече от добре за българина, който се възползва от множеството грешки на своя опонент и само за няколко минути направи резултата 4:0 в своя полза. В петия гейм хасковлията отново имаше възможност за пробив, но в този момент Вавринка сякаш се събуди и изпрати много хубава диагонална топка на линията, с което спаси брейкпойнта, а впоследствие взе и подаването си. Миналогодишният шампион можеше още да намали резултата, когато при 4:1 Григор на четири пъти бе изправен пред точки за пробив. Благодарение на силния си начален удар обаче българинът успя и в четирите случая да изравни, а след това се възползва максимално още от първата си възможност да спечели сервиса си. Следващият гейм се оказа и последен в сета, тъй като Вавринка отново направи много непредизвикани грешки и допусна трети пробив, с което първата част приключи при резултат 6:1 за Димитров.

Началото на втория сет беше сравнително равностойно, въпреки че в третия гейм Гришо спечели много трудно подаването си. Макар да не му се наложи да отразява точки за пробив, той на няколко пъти пропускаше шанса си да излезе напред в резултата, но сериозна грешка на шампиона от Australian Open за 2014 година, който не намери очертанията на опразнения корт, му помогна и той все пак поведе с 2:1. При следващото подаване на Вавринка първата ни ракета получи два последователни брейкпойнта, но нямаше късмет и се стигна до равенство 40:40. Все пак той имаше трета възможност да реши до голяма степен мача в своя полза, а Стан сгреши, изпращайки топката в аут и пробивът стана факт - 3:1.

Швейцарецът можеше да го върне още в следващия гейм, когато поведе с 15:40, но изпрати следващите два ретура в аут и така и не съумя да се възползва от ситуацията си. Гришо спечели четири поредни точки, а с това и подаването си, увеличавайки преднината си на 4:1. Последваха два спокойни гейма, а при 5:2 Вавринка сервира за оставане в мача, но отново направи няколко груби грешки, а Димитров усети слабостта на опонента си и стигна до два мачбола. Двубоят обаче приключи още при първото разиграване, когато Стан изпрати топката в аут.

На 1/4-финалите Григор ще срещне победителя от срещата между Роджър Федерер и Гаел Монфис, които играят по-късно днес. С успеха си днес Димитров си осигури 180 точки за световната ранглиста и 78 820 евро от наградния фонд.