Марек стигна до 5-и мач за титлата след страхотен обрат и 3:2 над Добруджа във финал №4 (ВИДЕО)

Настоящият волейболен шампион Марек Юнион Ивкони (Дупница) стигна до решаващ пети мач за титлата в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Найден Найденов направиха страхотен обрат и надделяха много трудно над Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (23:25, 29:27, 17:25, 25:19, 15:10) в мач №4 от финалната серия, игран тази вечер пред около 800 зрители в спортната зала в Сливница.

Така дупничани успяха да изравнят резултата във финалната плейофна серия на 2-2 победи. Петата решителна среща за шампионската титла между двата тима е във вторник (14 април) от 17,30 часа в зала "Добротица" в Добрич.

Третата среща от финалната серия започна малко по-добре за гостите от Добруджа 07, които поведоха с 3:1 след атака на Костадин Стойков и аут на Михаил Цветанов от дупничани. Разликата нарасна до 7:3 след отлична блокада на Венцислав Рагин и ас на Стойков. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:5 за добруджанци след силна атака на Симеон Александров. Последваха три грешки на добричлии и 8:8. Волейболистите на Добруджа отново дръпнаха при 10:8 след атака на Димитър Маринков и единична блокада на разпределителя Георги Манчев, но Марек веднага стигна до равенство при 10:10 след блокада на Михаел Манджуков и аут на Илия Петков от гостите. Момчетата на Миро Живков за пореден път поведоха в резултата при 13:10 след нова атака и блокада на Маринков и ас на Манчев, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Постепенно Марек изравни при 15:15 след атака през центъра на Борислав Апостолов и грешка на Стойков. Все пак втората техническа пауза дойде при минимална преднина за Добруджа - 16:15 след успешна атака на Александров. Последваха атака на Манджуков и единичен блок на Павел Душков и 17:16 за дупничани. Резултатът стана 19:17 след мощна контра през центъра на Душков, след което Миро Живков поиска прекъсване. Последваха технична атака на Маринков, грешка на Станислав Величков от домакините и отлична блокада на Илия Петков и 20:19 за Добруджа. Прекъсването, което взе Найден Найденов, даде ефект и Марек обърна до 21:20 в своя полза след блок-аут на Величков и нов блок на Душков. Равностойната игра продължи до 22:22, след което добруджанци стигнаха до два геймбола при 24:22 след силна контра на Маринков и нова единична блокада на Петков. В крайна сметка Добруджа взе гейма с 25:23 след успешна атака на Стойков.

Втората част стартира с червен картон за Марек и съответно 1:0 за Добруджа. Последваха грешка на дупничани и контра блок-аут на Костадин Стойков и 3:0. След силни минути за Михаел Манджуков и Борислав Апостолов Марек успя да изравни при 4:4. Равностойната игра продължи до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за добруджанци - 8:7 след блокада на разпределителя Георги Манчев. Последваха атака на Станислав Величков и грешка при мрежата на Манчев от гостите и 9:8 за Марек. Разликата стана 10:8 след атака в аут на Димитър Маринков, което накара Миро Живков да поиска тайм-аут. Последваха блок-аут на Димитър Маринков и аут на Манджуков и 10:10. Играта продължи точка за точка до 12:12, след което Марек поведе с 14:12 след блок-аут на Михаил Цветанов и контра на Апостолов. Момчетата на Найден Найденов запазиха преднината си до 16:14. За пореден път играта продължи точка за точка до 20:18, след което последваха две грешки на дупничани и контра на Венци Рагин - 21:20 за Добруджа и тайм-аут за Найден Найденов. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27 като на няколко пъти си размениха водачеството, след което Марек измъкна гейма с 29:27 след две атаки в аут на Стойков и Рагин от гостите.

В началото на третия гейм волейболистите на Добруджа поведоха с 3:0 след серия от сервиси на Георги Манчев. Постепенно Марек успя да изравни при 7:7 след сервис в аут на Симеон Александров от гостите и блокада на Павел Душков. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за добруджанци - 8:7 след единичен блок на разпределителя Георги Манчев. Разликата постепенно нарасна до 10:8 след блокада на Илия Петков и до 12:9 след блок на Костадин Стойков, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на добричлии стана 16:10 след две атаки в аут на Борислав Апостолов от домакините и успешна блокада на Александров. Добруджа запази предимството си до 20:14, след което спокойно спечели гейма с убедителното 25:17 след блок-аут на Александров и поведе с 2:1.

Четвъртата част започна отлично за Марек, които поведоха с 5:2 след две грешки на Симеон Александров от гостите от сервис и в атака и силна контра на Михаел Манджуков. Въпреки тайм-аута за Миро Живков последва грешка на разпределителя на Добруджа Георги Манчев, след което бе сменен от Стефан Стоянов. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за дупничани след силна атака на влезлия като резерва Ангел Велков. Двата тима продължиха напълно равностойно до 13:9, след което последваха атака в аут на Димитър Маринков от Добруджа, блокада на Борислав Апостолов и силна контра на Велков и 16:9 за Марек. За пореден път двата тима заиграха точка за точка до 20:14, след което дупничани спечелиха гейма с 25:19 след отлична единична блокада на Велков и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм стартира равностойно до 2:2, след което Марек поведе с 4:2 след силна атака на Ангел Велков и блокада на Борислав Апостолов. Последваха сервис в аут на Велков и блок на Георги Манчев от Добруджа и 4:4. Равенството се запази до 6:6, след което добруджанци дръпнаха с 8:6 след технично пускане на Димитър Маринков и успешна контра на Костадин Стойков. Последваха грешка в нападение на Стойков и успешна атака на Велков - 8:8 и тайм-аут за Миро Живков. Въпреки това, последваха отлична блокада на Павел Душков и две атаки в аут на Маринков и Стойков и 11:8 за Марек. Разликата стана 14:9 след поредна атака в аут на Стойков и силна контра на Велков. Волейболистите на Марек спечелиха тайбрека с 15:10 след грешка от сервис на Маринков от гостите, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за Марек стана Михаел Манджуков с 14 точки (1 блок, 1 ас и 38% ефективност в атака), а Павел Душков (8 блока!!! и 42% ефективност в атака) и Михаел Цветанов (48% ефективност в атака и 28% перфектно посрещане) добавиха по 13 точки за победата. За тима на Добруджа Димитър Маринков (1 блок, 1 ас, 40% ефективност в атака и 21% перфектно посрещане) и Костадин Стойков (3 блока, 1 ас и 35% ефективност в атака) завършиха съответно с 18 и 17 точки, но и това не помогна за успеха.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 3:2 (23:25, 29:27, 17:25, 25:19, 15:10)
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 6, Михаел Манджуков 14, Станислав Величков 6, Михаил Цветанов 13, Павел Душков 13, Борислав Апостолов 11 - Мартин Божилов-либеро (Владимир Лобутов, Димитър Дулчев 2, Ангел Велков 9)
Старши-треньор: Найден Найденов
ДОБРУДЖА 07: Георги Манчев 7, Костадин Стойков 17, Симеон Александров 13, Димитър Маринков 18, Венцислав Рагин 7, Илия Петков 10 - Христо Христов-либеро (Стефан Стоянов, Светослав Арнаудов 1, Валентин Димов 1, Петър Милушев 2, Жулиен Георгиев)
Старши-треньор: Мирослав Живков.

Статистика: Радослав Асенов (скаутмен на Марек Юнион Ивкони)

Забележка: Марек изравни серията на 2-2 победи. Играе се до 3 успеха от 5 мача.