Дортмунд не успя да превземе домакинската крепост на Гладбах (видео)

Борусия (Мьонхенгладбах) триумфира по убедителен начин у дома, надигравайки гостуващия Борусия (Дортмунд) с 3:1. Успехът бе седми пореден за тима на “Борусия Парк”, като в четири от тези двубои играчите на Лусиан Фавре успяваха да запазят мрежата си суха. От другата страна играчите на Юрген Клоп за трети път от началото на сезона инкасираха попадение още в първата минута на двубоя, след което така и не успяха да се съвземат и да окажат съпротива на опонента си. Вестфалци имат само една победа в последните пет кръга и остават на десето място, докато "жребчетата" продължават да водят с 2 пункта на Байер (Леверкузен) в битката за третата позиция.

Домакините имаха нужда от едва 28 секунди, за да открият резултата. Отличен пробив по дясното крило прати топката в краката на Макс Крузе, който стреля отблизо, но Роман Вайденфелер парира удара. При добавката обаче Оскар Венд не сгреши и откри резултата - 1:0 за Гладбах.

Логично последва натиск от страна на Дортмунд, като “жълто-черните” пренесоха играта си в половината на Мьонхенгладбах, но не успяваха да стигнат до чисто голово положение. Най-добрата възможност се откри пред Хенрих Мхитарян, който стреля по земя от границата на наказателното поле в 15-а минута, но ударът му мина покрай вратата.

Последва лек спад в темпото на мача, като и двата тима намалиха оборотите, но точно тогава Гладбах нанесе втори сериозен удар по съперника. Домакините изнесоха топката светкавино след корнер за гостите, а Патрик Херман надбяга трима противникови футболисти, за да асистира на Рафаел, който удвои резултата в 32-а минута - 2:0.

Борусия (М) продължи да контролира случващото се на терена и след подновяването на играта, като футболистите на Лусиен Фавре пропуснаха няколко чисти положения в началните минути на второто полувреме.

В 63-а минута Клоп се опита да да засили офанзивната мощ на своя тим и пусна в игра Адриан Рамос, заменяйки Шинджи Кагава. Третото попадение обаче не закъсня, а то отново бе на сметката на Гладбах. Норвежецът Хаавард Нордтвайт бе най-съобразителен след центриране от корнер и лошо изчистване на защитата на Дортмунд, след което разстреля от съвсем малка дистанция Вайденфелер за 3:0 в 67-а минута.

Пет минути по-късно Гранит Джака можеше да сложи точка на спора, но пропусна да реализира четвърти гол за домакините с изстрел от дистанция. Отговорът на Дортмунд бе моментален и в 77-а минута продължителна атака на гостите бе завършена с премерен удар на Илкай Гюндоган, намалил резултата до 3:1.

Десет минути преди края пред Мьонхенгладбах се откри нова отлична възможност, след като Херман подаде ниско по земята в малкото наказателно поле, но Крузе се размина с топката.

Борусия (Д) се хвърли на финален щурм и окупираха противниковата половина, но така и не успяха да намерят правилния път към мрежата зад вратаря Ян Зомер.

В заключителните минути наставникът на домакините извади двамата герои Рафаел и Херман, за да могат повече от 54 хиляди зрители по трибуните да ги изпратят със заслужени аплодисменти, а Борусия (Мьонхенгладбах) да триумфира като краен победител с 3:1.