Мъките в оранжево продължават, щастлив рикошет спаси холандците (галерия)

Отборът на Холандия отново разочарова своите привърженици в този евроквалификационен цикъл, макар и да им донесе малко радост в самия край при домакинското равенство 1:1 с Турция. "Лалетата" изравниха едва в 92-ата минута след щастлив рикошет в главата на Клаас Ян Хунтелаар. Преди това в 37-ата минута Бурак Йълмъз беше извел напред южните ни съседи. "Оранжевите" атакува почти през целия мач, но не бяха точни в завършващата фаза. Те бяха напът да запишат трето поражение, но съумяха да си спечелят точка. Въпреки това тимът на Гуус Хидинк изостава с цели пет точки от втория Исландия и с шест пред водача в групата Чехия.

Двубоят започна с натиск на домакините. Мемфис Депай отправи първия коварен изстрел в шестата минута - вратарят Волкан Бабакан изби. В деветата Уесли Снайдер шутира мощно от 20-ина метра и топката премина покрай близката греда. Турците дръзнаха да стрелят в 18-ата минута, когато Озан опита да изненада Силесен от далечно разстояние, но не беше достатъчно точен. В 23-ата Снайдер подаде към Депай, а неговият изстрел беше прецизен и отсечен, ала стражът на гостите се хвърли и улови.

Холандия - Турция - 0:1 Въпреки по-силната игра на "оранжевите" попадението падна във вратата на Силесен. В 37-ата минута Гьокхан Тьоре центрира отдясно, защитата на "лалетата" не можа да избие, Бурак Йълмъз овладя, отправи удар, като имаше и късмет топката да влезе в мрежата след рикошет. В 42-ата тимът на Гуус Хидинк пропиля добър шанс за изравняване след центриране от фаул - Де Врай стреля с глава, вратарят изби с мъка, а Клаас Ян Хунтелаар беше блокиран при добавката. Оказа се, че има и засада.

Втората част очаквано започна с натиск на домакините в опит за изравняване. В 53-ата минута Хунтелаар и турският вратар се сбутаха в борба за висока топка. В 60-ата Ибрахим Афелай отправи мощен изстрел и стражът на гостите имаше късмет, че топката беше в обсега му и изби над гредата. В 63-ата Гуус Хидинк предприе офанзивен ход, заменяйки Найджъл де Йонг с дебютанта и голова машина на Волфсбург Бас Дост.

Холандия - Турция - 0:1 В 71-ата минута Снайдер шутира много силно от 30-метров фаул, ала кълбото профуча на метър от гредата в аут. В 80-ата минута влезлият преди три минути Вилемс направи огромен пропуск. Той получи топката на десетия метър от голлинията и необезпокояван я прати над гредата. В 86-ата Снайдер шутира фалцово от 22 метра, топката беше коварна за вратаря, но турският страж изби насигурно.

В 92-ата минута, когато голяма част от привържениците вече вървяха към изходите, холандците успяха да изравнят. Снайдер отправи пореден далечен изстрел, топката се удари в главата на Хунтелаар, залъга сериозно вратаря и премина голлинията - 1:1. Минута по-късно Вилемс имаше шанс да нанесе втори удар в тила на Турция, но шутът му от ждроб изпрати топката малко над гредата.