Рилски спортист отива на полуфинал в Балканската лига след драма с Куманово

Отборът на Рилски спортист (Самоков) се класира за полуфиналите на ЕВРОХОЛД Балканска лига през сезон 2014/15. Това стана възможно, след като тази вечер момчетата на Росен Барчовски загубиха при визитата си на КК Куманово със 101:107 след продължение, но въпреки това, продължават напред, след като взеха първия двубой от серията с 12 точки разлика.

Джулиън Норфлийт беше най-резултатен за самоковци – 25 точки, а Жарко Ракочевич и Златин Георгиев добавиха съответно по 22 и 17 точки, а Антъни Гуджино и Йордан Бозов приключиха съответно с по 13 и 11 точки.

Възпитаниците на Росен Барчовски започнаха отлично двубоя и в средата на първата четвърт вече имаха двуцифрен аванс – 17:7. Последва отпускане в редиците българите и няколко поредни грешки в защита дадоха възможност на Куманово да се съвземат, но въпреки това, след първите десет минути Рилски спортист беше лидер - 28:23.

Това се промени още в началото на втория период, след като домакините отново използваха максимално добре шансовете си и седем минути преди почивката Рилецо вече изоставаше – 30:32, като в оставащото време Бозов и компания така и не успяха да си върнат преднината и се прибраха в съблекалнята с пасив от четири точки – 44:48.

През третата част домакините продължиха да стоят по-добре на терена и успяха да заличат изодтаването си от първия двубой, след като поведоха с 12 точки – 61:49. В тези минути момчетата на Росен Барчоски определено не приличаха на себе си, като единствено няколко отлични изяви на Бозов, Златин Георгиев и Норфлийт, оставиха гостите в играта – 63:70 след 30 минути игра.

В последния период двата отбора се вкопчиха здраво в битка за всеки сантиметър по терена. На няколко пъти Кумоново повеждаше с 14-15 точки, което осигуряваше класиране на домакините за Final Four в Балканската лига, но след това българите се активизираха и успяваха да се върнат в битката. Така последният съдийски сигнал прозвуча при 100:88 в полза на домакините, което означаше само едно – допълнителни пет минути, в които да се реши кой ще продължи напред.

Допълнителното време започна с размяна на успешни атаки и към двата коша и разликата от 12 точки се запази. В този момент в ролята на герой за Рилски спортист влезе Върнан Тейлър, който отбеляза шест от точките си в продължението, с което стопи разликата до шест точки – 101:107 и класира Рилски спортист за Final Four в ЕВРОХОЛД Балканска лига.