Два негативни рекорда влязоха във визитката на Шахтьор

Поражението с 0:7 от Байерн (Мюнхен) снощи в Шампионската лига стана най-тежкото за украинския Шахтьор (Донецк) в историята на клуба при европейските им участия. Статистиката показва, че до момента най-сериозната като резултат загуба е била 1:5, инкасирана на три пъти. Снощи отборът от размирния Донецк отпадна на осминафинал в Шампионската лига, след като в първата среща направи нулево равенство в Лвов, но и заради грешки на съдиите пусна цели седем гола в реванша.

През октомври 2000-ата година Шахтьор пада с 1:5 от Лацио като гост в мач от груповата фаза в Шампионската лига. Две години по-късно със същия резултат Аустрия (Виена) размазва украинците в турнира за Купата на УЕФА, а през април 2011-а година Барселона побеждава в първи четвъртфинал в Шампионската лига на "Камп Ноу". Но това не е най-тежкото поражение за украински отбор в Европа. Негативният рекорд се държи от Металург (Донецк) през сезона 2002/2003.

В първия квалификационен кръг на турнира за Купата на УЕФА футболистите на треньора Семьон Алтман губят с 0:8 при гостуването си на Вердер (Бремен). Другият антирекорд стана притежание на защитника Олександър Кучер, който снощи беше отстранен с червен картон в 3-ата минута. Това е най-бързото директно изгонване от терена в цялата история на Шампионската лига. Предишният рекорд беше на Валериен Исмаел от Вердер (Бремен), който през 2004-а година в 5-ата минута на мача с Интер. Също в 5-ата минута, но с повече секунди след самото изтичане на 5-ата минута, е отстраняван и Крейк Белъми от Нюкасъл, пак в мач с Интер.