Отново е време за дерби! Ще видим ли нов триумф на "червените" или този път победата ще е за Левски - на живо със стартовите състави

Динамо (Москва), ЗАКСА и белгийския Асе-Леник на полуфинал за Купата на CEV

Руският волейболен гранд Динамо (Москва), полският ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) и белгийският Волей бихепи2 (Асе-Леник) се класираха за полуфиналите във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV.

Московчани отстъпиха драматично като гости на турския Фенербахче СК. (Истанбул) с 2:3 (22:25, 29:27, 26:28, 25:19, 14:16) в мач-реванш от т.нар. "Чалъндж" кръг на турнира, игран снощи пред едва около 500 зрители в зала "Бурхан Фелек". Втори съдия на срещата пък бе българинът Петър Харизанов. Така въпреки загубата руснаците продължиха напред на полуфиналите благодарение на чистата си победа с 3:0 гейма в първата среща. Над всички за Динамо бе руският национал Денис Бирюков с 20 точки (2 блока, 3 аса, 44% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане), но и това се оказа недостатъчно за успеха. За тима на Фенербахче сръбската звезда Иван Милкович реализира 22 точки (1 блок, 1 ас и 45% ефективност в атака) за победата, след като игра само в първите 4 гейма.

В друга среща от тази фаза на турнира полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) се наложи като гост над испанския КАИ (Теруел) с 3:1 (25:23, 28:26, 26:28 25:23). По този начин след две победи с 3:0 и 3:1 гейма полският тим също се класира за полуфиналите на турнира. Влезлият като резерва холандски диагонал Кай Ван Дайк (52% ефективност в атака) и Кжиштоф Рейно (6 блока!!!, 1 ас и 70% ефективност в атака) станаха най-полезни за ЗАКСА съответно с 15 и 14 точки за победата. За тима на КАИ Хуан Карлос Баркала реализира 22 точки (2 блока, 1 ас и 51% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

В белгийският сблъсък в "Чалъндж" кръга пък Прекура (Антверпен) надделя у дома над Волей бихепи2 (Асе-Леник) с 3:1 (25:13, 22:25, 25:22, 25:22). Така след загубата си с 0:3 в първата среща волейболистите на Прекура се стигна до т.нар. "златен" гейм. В него, обаче, гостите от Асе-Леник показаха по-силен характер и по-здрави нерви и се наложиха с 18:16, с което успяха да се класират за полуфиналите. Най-полезен за Асе-Леник отново бе Робин Овербееке с 19 точки (1 блок, 3 аса и 32% ефективност в атака), а Яспер Дифенбах добави още 14 точки (6 блока!!!, 1 ас и 64% ефективност в атака) за победата. За отбора на Прекура над всички бе французинът Мариен Моро, който заби страхотните 26 точки (5 аса!!!, 2 блока и 43% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

По този начин на в единия от полуфиналите за Купата на CEV Динамо (Москва) ще играе с белгийския Волей бихепи2 (Асе-Леник). В другият двубой ЗАКСА ще срещне италианския Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто), където играе Матей Казийски, а треньор е Радостин Стойчев, който пък отстрани белгийския Кнак (Рьозеларе) след две победи с по 3:2 гейма. Първите мачове от полуфиналите са на 24 март (вторник), а реваншите са на 28 март (събота).