Върхът е изкачен: Барса ниже голове, Меси стъпква рекорди (видео + галерия)

Отборът на Барселона е новият лидер в Примера дивисион след категоричен успех с 6:1 над Райо Валекано в обедна среща от 26-ия кръг на Ла Лига, играна пред рекордна за сезона публика - 87 151 зрители. Луис Суарес изигра много силен мач и даде тласък за победата с гол в шестата минута, извоювана дузпа в 54-ата и завършващо попадение в 90-ата минута. Лионел Меси се разписа на три пъти и вече има 30 гола в Примера, колкото и Кристиано Роналдо. Същевременно аржентинецът подобри рекордите за най-много хеттрици в испанския футбол и само в Ла Лига. Жерард Пике също отбеляза гол (49), а Даниел Алвеш беше изгонен с директен червен картон в 81-ата минута и постави под въпросителна участието си в Ел Класико след две седмици.

Барса - Райо Педро Родригес замени наказания Неймар в триото с Лионел Меси и Луис Суарес. Хавиер Масчерано влезе в халфовата линия на мястото на контузения Серхио Бускетс. Пако Хемес разчиташе на 4-2-3-1. Фамозният преди седмици Алберто Буено отново беше зад централния нападател Лео Баптищао.

Барса - Райо Срещата започна с опасно центриране на Гаел Какута в 26-ата секунда: Клаудио Браво увисна, а Даниел Алвеш не игра уверено с глава. В шестата минута Чави Ернандес изведе прецизно Луис Суарес, той напредна и с външен удар намери близкия ъгъл на Кристиан Алварес - 1:0 и шести гол за уругваеца в Ла Лига.

Барса - Райо "Пчеличките" отговориха с дръзко нахлуване в наказателното поле, при което Жорди Алба се намеси пред Баптищао. Гостите от "Вайекас" играеха много смело, пресираха своя съперник, оспорваха владението на топката и рискуваха оголване в защитната си линия. Така в деветата минута Суарес се измъкна от засадата и отбраната, пропусна да подаде на Педро Родригес, финтира излезлия вратар, ала канарският нападател вече беше покрит и пасът не се получи.

Барса - Райо В десетата Роберто Трасорас се възползва от грешка на Масчерано и отправи удар към Браво, който чилиецът парира. В 12-ата Суарес падна в наказателното поле след съмнителна битка с Абдулае Ба. Реферът Хил Мансано остави играта да продължи. В 14-ата "лос кулес" отново имаха две чудесни възможности, но шутовете бяха блокирани. В 20-ата Жереми Матийо изби с жертвен шпагат в малкото наказателно поле след центриране на Лика.

Барса - Райо - 6:1 В 21-ата Педрито се устреми на скорост в наказателното поле, но загуби баланс след спор с Роберто Тригеро - Тито. В 26-ата Емилиано Инсуа стреля нелошо по земя от 20 метра - Браво внимаваше. В 30-ата Трасорас шутира много опасно от 19-метров фаул - топката прелетя в близост до страничната греда. В 32-ата "лос блаугранас" имаха страхотна възможност след хитро подаване на Суарес и майсторско решение на Меси. Лео мигновено вдигна топката, прехвърли Алварес, но кълбото мина до гредата в аут. В 38-ата минута страничният рефер вдигна съмнителна засада на Суарес при прекрасно голово положение за барселонци. Като цяло първата част предложи открит и привлекателен футбол с много скорост в атаките.

Барса - Райо - 6:1 В 49-ата минута домакините отбелязаха второ попадение. Жорди Алба стреля с глава след корнер, топката се удари около сглобката, а Пике беше заел правилна позиция и добави в мрежата - 2:0. В 52-ата се получи разбъркване в наказателното поле на Барса, но не се стигна до удар. В 54-ата Андрес Иниеста отправи изстрел от 12 метра, вратарят изби и топката излезе в корнер. След ъгловия удар Суарес беше задържан от Тито и реферът отсъди дузпа и показа втори жълт картон на десния бранител.

Барса - Райо - 6:1 След изпуснатата дузпа срещу Манчестър Сити аржентинският маестро отново не успя да вкара при първия си опит. Кристиан Алварес се хвърли в десния ъгъл и улови ниската топката. Съдията обаче назначи повторно изпълнение заради нахлуване на футболисти в наказателното поле. При втората възможност Лео смени ъгъла, усили мощта и прати топката в мрежата - 3:0. Оттук насетне каталунците продължиха да атакуват обезкървения си съперник.

Барса - Райо - 6:1 В 63-ата минута Меси извърши нарушение при борба за висока топка, съдията остави играта да продължи, Суарес нанесе удар, вратарят не се справи добре и Меси добави отблизо. Лео оформи хеттрик в 68-ата минута след впечатляващ финт срещу вратаря и хладнокръвно насочване - 5:0. Аржентинецът си поведе топката след пас на Алба, замахна, прати стража на земята и след това търкулна топката зад голлиния. Това беше 30-и гол, с който Лео изравни Кристиано Роналдо по голове в Примера през този сезон. Същевременно Ла Пулга стана футболистът с най-много мачове с по три и повече гола в испанския футбол - 32, изпреварвайки Телмо Сара. Меси загърби CR7 и по хеттрици в Примера, като вече има 24.

Барса - Райо - 6:1 В 80-ата минута Даниел Алвеш закъсня да покрие изпуснатия Алберто Буено и го посече в наказателното поле като последен - дузпа и червен картон. Голът от бялата точка на Буено не е от голямо значение за каталунците, но директният червен картон може и да извади десния бранител от сметките за сблъсъка с Реал Мадрид (ако санкцията бъде за два мача).

Барса - Райо - 6:1 В 87-ата минута Суарес се устреми напред, реши да подава настрани към гонещия рекорди Меси, но хвана аржентинеца в крачка и топката избяга на Лео. В 90-ата минута "десетката" се отличи и с асистенция в двубоя, извеждайки Суарес, а уругваецът задмина вратаря и насочи в мрежата за крайното 6:1.

Барса - Райо - 6:1 Барса води с една точка пред Реал Мадрид и ще има една седмица почивка преди гостуването си в Ейбар. Преди Ел Класико е реваншът от Шампионската лига срещу Манчестър Сити.