Мари Дорен Абер спечели спринта на 7,5 км

Французойката Мари Дорен Абер спечели спринта на 7,5 километра на Световното първенство по биатлон в Контиолахти (Финландия). 28-годишната Дорен Абер допусна само една грешка при втората си стрелба и финишира за 22:16.8 минути, за да запише най-големия успех в кариерата си. На второ място на 9.6 секунди завърши Вероника Новаковска от Полша, след като свали 10 от 10 мишени на огневия рубеж и също регистрира най-сериозното си постижение в биатлона. Украинката Валя Семеренко остана трета с една грешка и пасив от 19.7 секунди.

Фаворитките се провалиха, като лидерката за Световната купа Даря Домрачова (Беларус) завърши едва 25-а на почти 2 минути след пет грешки при стрелбата. Най-добре от българките се представи Емилия Йорданова, която завърши 33-а след две грешки при първата си стрелба и изоставане от 2:16.2 минути.

Десислава Стоянова финишира 38-а, Даниела Кадева се класира 87-а, а Стефани Попова остана на последното 103-о място от завършилите. Състезанието беше валидно и за Световната купа, като Домрачова остана на върха след 19 от 25 състезания с 853 точки. Втора е Кайса Мекерейнен (Финландия) с 853 точки, а трета е Валя Семеренко с 658 точки. От българките Десислава Стоянова с 76-а с 15 точки, а Емилия Йорданова е 84-а с 8 точки.