Ели Василева и Вакъфбанк с важна крачка към финалите на ШЛ след 3:1 над Фенербахче (ВИДЕО)

Волейболната националка Елица Василева и нейният турски отбор Вакъфбанк (Истанбул) направиха важна крачка към класиране за финалната четворка на Шампионската лига при жените. Момичетата на треньора Джовани Гуидети дадоха само гейм и надиграха Фенербахче Грундиг (Истанбул) с 3:1 (25:23, 28:26, 19:25, 25:16) в първи мач на турското дерби от Плейофи 6 на най-силния европейски клубен турнир, игран късно снощи пред близо 5000 зрители в зала "Бурхан Фелек".

По този начин волейболистките на Вакъфбанк са на косъм да се класират отново за финалите на ШЛ. Срещата-реванш е следващия четвъртък (12 март) от 18,30 часа българско време отново в зала "Бурхан Фелек". При нова победа Василева и компания ще се класират за полуфиналите, където ще срещнат най-вероятно другия турски гранд -  Еджзаджъбашъ ВитрА (Истанбул), който би категорично швейцарския Волеро (Цюрих) с 3:0 гейма в първата среща помежду им. От друга страна отборът на Фенербахче, който е воден от бившия селекционер на България Марчело Абонданца, трябва гони задължителен успех с 3:0 или 3:1, ако иска да стигне поне до т.нар. "златен" гейм.

Супер Ели започна като титулярка за своя тим, но бе сменена в средата на втория гейм от Гьозде Сонсърма, за да се появи отново в игра в четвъртата част. Българската посрещачка завърши със скромните 5 точки (1 блок, 31% ефективност в атака, 40% позитивно и 27% перфектно посрещане) за победата. Над всички за Вакъфбанк бе сръбската блокировачка и националка Милена Рашич със страхотните за този пост 19 точки (4 блока, 3 аса и 50% ефективност в атака), а бразилската звезда Шейла Кастро добави още 14 точки (1 блок, 2 аса и 29% ефективност в атака) за успеха. За тима на Фенербахче над всички бе корейката Йън-Кун Ким с 25 точки (6 аса!!!, 51% ефективност в атака, 40% позитивно и 27% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за победата.

ВАКЪФБАНК (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) - ФЕНЕРБАХЧЕ ГРУНДИГ (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) 3:1 (25:23, 28:26, 19:25, 25:16)
ВАКЪФБАНК: Наз Айдемир 1, Шейла Кастро 14, Каролина Костагранде 9, ЕЛИЦА ВАСИЛЕВА 5, Милена Рашич 19, Робин Де Кройф 12 - Гизем Карадайъ-либеро (Гьозде Сонсърма 10, Чаджла Акън, Гюлдениз Йонал)
Старши-треньор: Джовани Гуидети
ФЕНЕРБАХЧЕ: Елеонора Ло Бианко 4, Маделайн Монтаньо 17, Йън-Кун Ким 25, Лучия Босети 6, Кристина Бауер 7, Еда Ердем 6 - Мерве Далбелер-либеро (Кристин Хилдебранд, Полен Услупехливан 1, Недиме Йонер, Мелиха Исмаилоолу 3)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.