Класика във финала за Купата на краля, Атлетик Билбао не позволи каталунски сблъсък (видео)

Финалът за Купата на краля този сезон ще изправи двата най-титуловани клуба в историята на състезанието - Барселона и Атлетик Билбао. Двата тима имат общо 49 трофея, а на 30 май общият им брой със сигурност ще набъбне на 50. Тази вечер баските надвиха Еспаньол с 2:0 като гост и се класираха напред с резултат от двата 1/2-финални мача 3:1. Ариц Адурис (13) и Чабиер Ечейта (42) смълчаха препълнения "Power8 Stadium" и направиха невъзможно очакваното в Каталуня градско дерби в спор за купата.

Срещата започна с лоша новина за Ернесто Валверде. В осмата минута Оскар де Маркос получи жълт картон, с който ще пропусне финала. В десетата Андони Ираола се подвоуми дали да стреля или центрира от въздуха и прати топката в аут. В 13-ата голаджията на "лъвовете" Адурис се завъртя на пеналта и стреля безпощадно по земя в далечния десен ъгъл на вратаря Пау Лопес - 0:1. Това беше 17-и гол на баския стрелец от началото на сезона.

Домакините се стъписаха от попадението и не намираха идеи в атака. В 28-ата "лос перикитос" създадоха прекрасно положение - Яго Ерерин спаси удар на Кристиан Стуани след малък подарък Микел Баленсиага. До почивката гостите от "Сан Мамес" направиха мисията на домакините невъзможна. Бранителят Ечейта отбеляза с глава при корнер, след като насочи топката в далечния ъгъл - 0:2. Оттук насетне на каталунците бяха необходими цели три гола за продължаване напред.

Второто полувреме започна с мълниеносна контра на "червено-белите", завършила с неточен изстрел на Адурис. В 57-ата резервата Фелипе Кайседо удари греда, като топката беше докосната и от вратаря Ерерин. Стражът получи контузия и се наложи в игра да влезе титулярът в Примера Горка Ираисос. В 68-ата бившият страж на Еспаньол се отличи с първа добра проява. В 77-ата Иняки Уилиямс изпусна да вкара трети гол за Атлетик, а можеше и да подаде към свободния Икер Муниаин.

Сега основният въпрос е къде ще се играе финалът между Барса и Атлетик. До момента двата тима са си оспорвали трофея в седем случая - през 1920 на "Ел Молинон" в Хихон, два пъти на Чамартин в Мадрид (1932 и 1942), два пъти на "Сантиаго Бернабеу" в Мадрид (1953 и 1984), веднъж на "Местайя" във Валенсия (2009) и веднъж на "Висенте Калдерон" отново в испанската столица.

ЕСПАНЬОЛ - АТЛЕТИК БИЛБАО - 0:2 (1:3 общ резултат)
0:1 - Адурис (13)
0:2 - Ечейта (42)

Снимки: "Ел Корео"