Черно море триумфира с Купата на България след 15 години чакане (видео)

Черно море Порт Варна триумфира с Купата на България по баскетбол след 15-годишна суша. “Моряците” надиграха Лукойл Академик със 72:69 във финалната среща в зала “Балканстрой” в Плевен и стигнаха до победата благодарение на агресивна защита и страхотно себераздаване. Това е четвърта Купа в историята на тима от морската ни столица.

Треньорът на новия носител на трофея Драган Баич бе подготвил играчите си максимално добре и те тотално обезличиха голямата звезда на съперника Дий Браун.

И двата тима стартираха изключително мотивирано, като първите минути на срещата бяха много равностойни. Лукойл Академик все пак успя да се откъсне напред в резултата и да поведе с 20:14 след шест безответни точки в последната минута и половина на първата четвърт.

“Моряците” започнаха втората част със серия от 11-4, която им даде аванс от точка - 24:25 след малко повече от 13 изиграни минути в двубоя. “Студентите” отговориха със собствена силна серия за 36:28, но силно включване на Пламен Алексиев и кош на Бочка със сирената отново скъсиха дистанцията - 36:33 на почивката.

Агресивната защита на Черно море даде резултат през третата част, в която варненци ограничиха съперника си до само 12 точки, а Милян Пупович напипа правилния ритъм в нападение, в резултат на което след 30 минути играчите на Драган Баич вече бяха напред в резултата - 48:51.

Последната четвърт се превърна в истинска битка на живот и смърт, като и двата тима се хвърлиха изключително здраво. “Моряците” задържаха лидерската позиция в началото на частта, преди Лукойл да изравни - 57:57 след тройка на Тери Смит. Станимир Маринов върна тройката за 57:60, но смит продължи да държи Лукойл в мача, като на два пъти отново изравняваше резултата, включително с нова тройка за 63:63 по-малко от минута и половина преди сирената.

Станислав Славейков овладя важна борба в нападение, след което вкара и даде преднина от 63:65 на отбора си, но Дий Браун показа здрави нерви и наниза два наказателни удара 53 секунди преди края - 65:65. Пупович също не трепна за 65:67, а в ответната атака Черно море пресира здраво съперника и принуди Крис Минков да сгреши. Славейков вкара веднъж от линията и 28 секунди преди сирената варненци поведоха с 65:68. Дий Браун направи фатална грешка, а Асен Великов вкара на два пъти от наказателната линия за 65:70. “Студентите” нямаха време за обрат и така Черно море триумфира с Купата след 69:72.

Милян Пупович единствен завърши с двуцифрен точков актив за Черно море - 20 точки, но всички играчи на “моряците” реализираха поне по 3 точки.

За Лукойл Академик Дий Браун вкара 14 точки, Тери Смит добави 13, а Крис Минков остана с 10.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА 69:72 (20:14, 16:19, 12:18, 21:21)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дий Браун 14, Крис Минков 10, Христо Захариев 8, Веселин Веселинов 6, Тенчо Банев 2 (Никола Драгович 6, Тери Смит 13, Николай Грозев 3, Димитър Димитров 4, Бруно Шундов 3)

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА: Милян Бочка 6, Станимир Маринов 8, Станислав Цонков 3, Милош Коматина 6, Милян Пупович 20 (Пламен Алексиев 8, Лени Даниъл 7, Станислав Славейков 6, Асен Великов 8)