Фамозен гол на Пирло изстреля Юве на 10 точки пред Рома (видео)

Шампионът Ювентус надви трудно Аталанта с 2:1 в първи мач от 24-ия кръг на Серия "А". "Бианконерите" бяха далеч от познатото си ниво, но въпреки това записаха ценен успех, който им позволи да увеличат преднината си пред Рома на 10 точки, след като миналия уикенд стигнаха само до 2:2 при гостуването си на Чезена.

Гостите от Бергамо изненадващо поведоха с попадение на Джулио Милячо в 25-ата минута, но още до почивката Юве обърна нещата в своя полза. В 39-ата Фернандо Йоренте изравни, а малко преди края на полувремето феноменален далечен удар на Андреа Пирло "препарира" стража на Аталанта Марко Спортиело.

Въпреки предстощия осминафинален сблъсък с Борусия (Дортмунд) в Шампионската лига, наставникът на домакините Масимилиано Алегри заложи на най-добрите си футболисти. В атаката Фернандо Йоренте бе предпочетен до Карлос Тевес пред Алваро Мората. Роберто Перейра беше титуляр в халфовата линия на мястото на контузения Артуро Видал, а в защитата след травма се завърна Мартин Касерес. Уругваецът беше десен бек, а отляво на отбраната действаше Симоне Падоин.

Гостите от Бергамо имаха само 1 точка в последните си три мача, а миналата седмица бяха разгромени с 1:4 от Интер. Тогава червен картон получи Йоан Беналуан, който бе наказан, заедно с Маурисио Пинийя и Карлос Кармона. Контузии оставиха извън състава доста от основните футболисти на бергамаските, включително Макси Моралес, Джузепе Биава и бившия халф на Юве Марсело Естигарибия. Самотник в атаката на Аталанта беше Херман Денис.

Юве опита да притисне гостите в първите минути, но Йоренте пропусна да открие резултата след пас на Касерес. Аталанта се бранеше спокойно и когато получи възможност да контраатакува, веднага застраши вратата на гранда от Торино. След хубава комбинация през центъра Даниеле Базели се оказа непокрит в наказателното поле и само блестящият рефлекс на Буфон спаси Юве. След изпълнението на корнера обаче Джулио Милячо успя да отклони топката и въпреки отчаяната намеса на Буфон, тя премина голлинията.

Домакините отговориха веднага, но Марко Спортиело спаси опасен изстрел на Роберто Перейра, а след това отрази и удар на Касерес, който беше изведен на добра позиция от Тевес. Последва корнер за Ювентус и кратко разбъркване, завършило с гол на Йоренте. Гостите претендираха за засада на Тевес, но повторенията показаха, че попадението е редовно.

Полувремето отиваше към равенство, когато Пирло показа защо все още е незаменим за Ювентус. Ветеранът изстреля истински снаряд от 25 метра и не остави шансове на великолепния до момента Спортиело. Така само за няколко минути "бианконерите" поеха контрола върху мача, който беше на път да се окаже доста труден за тях.

След почивката стражът на Аталанта продължи да е на висота и спаси удар с глава на Погба, а Клаудио Маркизио не получи дузпа след интервенция на Лионел Скалони. Юве не можа да реши всичко с трети гол и трябваше да трепери в последните минути. Гостите на няколко пъти центрираха в наказателното поле и не бяха далеч от изравняването, но Милячо с глава прати топката в аут. В последните секунди хубав пробив на резервата на Ювентус Кингсли Коман завърши с изстрел в аут.

След мача статистиците веднага отбелязаха, че макар и Аталанта да имаше аванс в резултата само 14 минути, това е повече, отколкото някой друг е водил на Юве този сезон.

С победата Ювентус събра 57 точки и е убедителен лидер в класирането, а Аталанта е в серия от 10 поредни загуби от "старата госпожа" и заема 17-о място в подреждането, точно над зоната на изпадащите.