Теди Салпаров и Зенит надпред в ШЛ след трудно 3:2 над Пиаченца (ВИДЕО)

Либерото на националния ни отбор Теодор Салпаров и неговият руски клуб Зенит (Казан) се класираха за следващата фаза на плейофите в Шампионската лига. Воденият от треньора Владимир Алекно тим надигра трудно вкъщи италианския Копра (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, с 3:2 (25:13, 24:26 25:14, 30:32, 15:10) в мач-реванш от Плейофи 12 на най-престижния европейски клубен турнир, играна снощи пред близо 3000 зрители в Казан. Първи съдия на срещата пък бе българинът Милан Тодоров.

По този начин шампионите на Русия след две победи с 3:0 и 3:2 гейма се класираха за Плейофи 6 на турнира. Там волейболистите на Зенит ще срещнат финалиста от миналата година - турския Халкбанк (Анкара), с българския национал Цветан Соколов, който елиминира друг руски гранд - Белогорие (Белгород), след т.нар. "златен" гейм. Първият двубой ще бъде между 3-и и 5-и март в Казан, а реваншът седмица по-късно в Турция.

Теодор Салпаров игра стабилно цял мач на поста либеро и се 55% позитивно и 35% позитивно посрещане. Над всички за Зенит пък бе американският национал и звезда Матю Андерсън със страхотните 25 точки (4 аса, 2 аса, 46% ефективност в атака, 50% позитивно и 29% перфектно посрещане) за победата. От друга страна Еър Злати започна като титуляр за "червено-белите вълци", но бе сменен в третия гейм. Златанов завърши със скромните 5 точки (29% ефективност в атака, 33% позитивно и 33% перфектно посрещане). Най-резултатен за Пиаченца стана влезлия като резерва холандец Тайс Тер Хорст със 17 точки (1 ас, 50% ефекетвност в атака, 48% позитивно и 28% перфектно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) - КОПРА (ПИАЧЕНЦА, ИТАЛИЯ) 3:2 (25:13, 24:26 25:14, 30:32, 15:10)
ЗЕНИТ: Саеид Мир Маруфлакрани 2, Максим Михайлов 11, Мают Андерсън 25, Вилфредо Леон 15, Николай Апаликов 4, Александър Гуцалюк 8 - ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро (Евгений Сивожелез 5, Андрей Ащев 6, Виктор Полетаев 5, Игор Кобзар 2, Алексей Спиридонов 3)
Старши-треньор: Владимир Алекно
ПИАЧЕНЦА: Мигел Родригеш 1, Райдел Поей 7, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 5, Якопо Масари 5, Аймоне Алети 9, Алексей Остапенко 4 - Марио Жуниор-либеро (Самуеле Папи 1, Тайс Тер Хорст 17, Лука Тенкати 2, Еманеул Кохут 10, Давиде Мара-либеро)
Старши-треньор: Андреа Радичи.