Пиронкова се пребори с Шуай Пън и продължава напред в Дубай

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова надви с 3:6, 6:4, 7:6 (5) поставената под №16 в схемата китайка Шуай Пън в мач от втория кръг на силния турнир в Дубай с награден фонд 2 513 000 долара. До момента българката имаше 2 загуби от 2 мача срещу 23-ата в ранглистата на WTA китайка, но днес, след 2 часа и 46 минути битка, пловдивчанката успя да пречупи съперничката си и реализира четвъртия си мачбол в тайбрека на решаващия трети сет.

Пиронкова записа 6 аса и 4 двойни грешки днес, докато Пън регистрира 2 аса и 3 двойни грешки. Пробиви не липсваха в мача, като 27-годишната пловдивчанка спечели 5 пъти подаването на съперничката си, а загуби своето 6 пъти.

В третия кръг 57-ата в ранглистата на WTA Пиронкова ще срещне победителката от двубоя между водачката в схемата Симона Халеп (Румъния) и участващата с "уайлд кард" словачка Даниела Хантухова, която миналата седмица спечели турнира в Патая Сити.

27-годишната пловдивчанка стартира лошо мача и допусна ранно изоставане от 1:5, което се оказа решаващо за загубата на първия сет. Във втората част българката на два пъти излизаше напред с пробив, но 29-годишната китайка веднага го връщаше. Пиронкова отново спечели подаването на съперничката си за 5:4 и след това успя да затвори сета при собствен сервис. В третата част пловдивчанката дръпна с 3:1, но позволи да бъде застигната при 3:3. Впоследствие двете печелеха подаванията си и се стигна до тайбрек. В него българката поведе с 6:2 точки и това означаваше 4 поредни мачбола. Тя обаче пропусна първите три, като два от тях бяха на собствен сервис, но все пак стигна до успеха при четвъртата си възможност.

С тази победа Пиронкова заработи 26 хиляди долара от наградния фонд и 105 точки за световната ранглиста, в която ще се завърне в Топ 50 през следващата седмица.