Барса ниже гол след гол, Меси нарами нов сак с рекорди (видео+галерия)

Отборът на Барселона разби с 5:0 Леванте в мач от 23-ия кръг на Ла Лига, игран пред 74 963 зрители на "Камп Ноу". Срещата се превърна в голов рецитал на Лионел Меси, който играеше своя двубой номер 300 в Примера дивисион. Аржентинецът отбеляза хеттрик (38, 59 и 65-д.) и вече има цели 26 гола в първенството, изоставайки само с два гола от Кристиано Роналдо. Освен това Лео изравни португалеца по брой мачове с вкарани три или повече гола в Лигата (23). Аржентинецът се качи и на върха по най-много хеттрици в испанския футбол (31), застигайки Телмо Сара. Според статистиката на "Mister Chip" Лео вече е футболистът с най-много асистенции в цялата история на испанското първенство - 125.

Луис Енрике предприе ротации главно в защитната формация и възложи титулярни задачи на Мартин Монтоя, Марк Бартра и Адриано Корея. След силния си мач в сряда Луис Суарес остана на пейката за сметка на Педро Родригес. Гостите от "Сиутат де Валенсия" излязоха в 4-2-3-1.

Барселона - Леванте Педро отправи първия шут след 75 секунди игра. Канарското крило стреля в ръцете на Диего Мариньо от 20 метра. В петата минута Чуметра съумя да излъже Адриано Корея и Масчерано, но Давид Барал шутира прекалено високо. В седмата аржентинецът получи пространство и отправи удар над гредата. В 15-ата "лос кулес" развиха хубава контра, след като овладяха топката при корнер за гостите. Неймар напредна почти до наказателното поле и подаде към Меси, който не преодоля Хосе Моралес.

Барселона - Леванте - 5:0 В 17-ата Ла Пулга записа 15-а асистенция в Ла Лига след марково центриране по диагонала. Неймар засече топката с интересен вътрешен удар, след който топката отиде високо и падна навреме, за да влезе в мрежата. Педро изгледа попадението отблизо и остави кълбото да влезе за гол номер 17 в Ла Лига на бразилеца. В 22-ата канарската "седмица" пресира остро вратаря и спечели корнер.

Барселона - Леванте - 5:0 Тимът на Лукас Алкарас си заслужи няколко корнера, които не застрашиха сериозно Клаудио Браво. В 26-ата минута Барал беше забравен от защитниците на пет метра от голлинията, но нападателят не шутира точно. В 36-ата страничният рефер сбърка и вдигна засада при светкавично двойно между Меси и Неймар. Секунда по-късно Лео вкара топката в мрежата, но след спряна вече игра.

Барселона - Леванте - 5:0 В 38-ата все пак "десетката" се отчете с дежурния си гол. Гостите се оголиха в зоната на Лео при изнасянето, Марк Бартра подаде в наказателното поле и южноамериканецът мълниеносно превърна възможността в своя 24-и гол след остро насочване покрай вратаря. В 40-ата Неймар не можа да промуши топката заради близостта на вратаря, а при добавката Меси шутира над гредата. Каталунците продължиха да бродират пред наказателното поле на съперника, а в 45-ата минута Лео предпочете да стреля от малък ъгъл и след това се извини.

Барселона - Леванте - 5:0 И след почивката барселонци бяха пълни господари на терена. В 53-ата минута Неймар се отскубна от защитата, върна назад към Меси, но Лео направи една крачка повече и не можа да засече. В 55-ата Лео нахлу в наказателното поле и реши да подаде към Педро, но жертвеният шпагат на Иван Рамис спря топката. В 58-ата Неймар можеше да вкара или даде голов пас, а направи нещо по средата, след което Педро беше затворен.

Барселона - Леванте - 5:0 В 59-ата Серхио Бускетс видя чудесно Педро в наказателното, канарецът направи усилия, протегна се и асистира по прекрасен начин на Лео. Аржентинецът отблизо само насочи в мрежата. Пет минути по-късно реферът Мелеро Лопес отсъди дузпа за неразрешено действие на Рамос срещу Неймар. Меси оплете топката точно до гредата за 4:0. Това беше 31-ият хеттрик за Меси във всички турнири и с него той се изравни с рекордьора Телмо Сара. Същевременно "десетката" изравни и Кристиано Роналдо за най-много мачове с три и повече гола в Примера (23).

Барселона - Леванте - 5:0 В 73-ата минута резервата Луис Суарес, заменил Неймар, вкара забележителен гол. Адриано центрира отляво, а уругваецът заби топката след кинжално акробатично изпълнение от осем метра - 5:0. С този гол "деветката" продължи да затвърждава отличните впечатления за играта си в последните седмици. В 85-ата съдията може би ощети гостите, след като Адриано прекрачи рамките на правилата срещу Чуметра. В 86-ата Меси опита да реализира и четвърти гол, но Мариньо изби в корнер след мощния шут от дъгата.

Барселона - Леванте - 5:0 Така Барса отново се доближи на точка от върха след 11-ата си поредна победа във всички състезания. Това е изравнено върхово постижение от Барса на Гуардиола. Лионел Меси пък изпревари Кристиано Роналдо в спора за най-много вкарани голове от началото на сезона във всички турнири - 37:36. Следващият мач на "синьо-червените" е след седмица отново у дома срещу Малага.