Мач за силни сърца - изключителен трилър с 9 гола в Леверкузен (видео)

Отборите на Байер (Леверкузен) и Волфсбург направиха истинско голово шоу в мач от 21-ия кръг на Бундеслигата, завършил 4:5. Звездният тим на гостите поведе с три попадения до почивката след голове на Бас Дост (6 и 29) и Налдо (17). Още един гол на Дост (63) сякаш нямаше да стигне, след като "аспирините" се развихриха след почивката с хеттрик на Сон Хюн-Мин (57, 62 и 67) и гол на Карим Белараби (70). В 93-ата минута Бас Дост вкара четвъртия си гол в мача за крайното и инфарктно 4:5.

Двубоят започна с добра възможност за домакините. В третата минута Щефан Кийслинг разви контраатака към Карим Белараби, който шутира диагонално от дъгата и вратарят Диего Беналио изби в корнер. В шестата гостите от "Фолксваген Арена" отбелязаха след първата си опасност. Виейриня центрира отдясно, топката прелетя 20-ина метра, а централните защитници допуснаха Бас Дос да стреля с плонж и да открие резултата - 0:1.

Попадението смути "аспирините" и "вълците" взеха инициативата. В 12-ата Бернд Лено избра точното място след коварно центриране, превърнало се в удар. В 17-ата тимът на Дитер Хекинг увеличи преднината си след марково изпълнение от пряк свободен удар на Налдо. Централният защитник изрита топката от 30-ина метра, тя тупна на метър от голлинията и влетя в десния ъгъл на Лено. Байер реагира с няколко нереализирани добри възможности. Белараби шутира мощно много близо до близката сглобка. В 25-ата отново германският национал беше в основата на опасната акция, след която се създаде напрежение пред Беналио. В 27-ата минута стражът на гостите имаше късмет, че топката премина покрай гредата след опасен изстрел от 25-метров фаул.

Две минути по-късно Волфсбург нанесе трети тежък удар в тила на противника. Кевин де Бройне беше изпуснат отляво, центрира ниско и Дост засече технично, насочвайки топката в далечния ъгъл точно до гредата. Това беше шесто попадение за нападателя в последните пет двубоя. В 34-ата Шюрле изпревари Емир Спахич след далечен пас, но сам срещу вратаря насочи встрани. В 38-ата Лено сбърка при излизането си извън наказателното поле, Шюрле получи топката при врата без вратар, но насочи прекалено високо.

Роджер Шмид направи тройна смяна на почивката в търсене на чудото. Домакините се втурнаха в атака с началото на второто полувреме и съумяха да вдигнат трибуните на крака. В 57-ата минута Белараби стреля, вратарят изпусна топката и Сон Хюн-Мин промуши крака си, за да насочи в мрежата. Гостите протестираха бурно, искайки нарушение в атака, но реферът зачете попадението.

В 62-ата корейската звезда на Байер овладя топката на границата на наказателното поле, Беналио излезе неориентирано и позволи на Сон да го преодолее и да прати топката в мрежата за 2:3. В следващата атака, само минута след гола, Дост направи преднината на Волфсбург двуголова. Рикардо Родригес центрира ниско, защитниците отново изпуснаха Дост и той вкара осмия си гол този сезон.

Това обаче не прекърши домакините. Само четири минути по-късно Сон овладя на дясното крило, финтира защитник и със страхотен шут порази мрежата, доближавайки максимално своя отбор до изравняване. В 70-ата Йосип Дръмич стреля над гредата при много добър шанс на скорост. В 72-ата "БайАрена" видя и осми гол за 4:4. Дърмич асистира на Белараби с изритана топка от центъра. Белараби не сбърка сам срещу Беналио - 4:4. В 82-ата минута централният защитник на Леверкузен Емир Спахич беше изгонен след втори жълт картон при въздушен двубой. Когато всичко отиваше към заслужено реми, отново нещо се обърка в наказателното поле на Леверкузен. В последната възможна атака Виейриня центрира отдясно в малкото наказателно, а Дост изпревари скования Лено, за да направи срещата още по-луда - четвърти гол за нападателя и краен резултат 4:5.

Успехът позволи на Волфсбург да върви в ход с лидера Байерн (Мюнхен), въпреки че баварците имат солиден аванс на върха. Байер ще се бори за място в Европа.

Снимки: Getty Images/Guliver