18-годишна дебютантка "шамароса" Пиронкова на старта в Антверпен

Холандска тийнейджърка изхвърли Цветана Пиронкова на старта на турнира в белгийския град Антверпен, който е от категорията "Премиър" и е с награден фонд 731 000 щатски долара. Най-добрата българска тенисистка приключи рано-рано участието си след загуба със 7:5, 3:6, 3:6 от получилата "уайлд кард" за квалификациите 18-годишна холандка Инди де Фрооме, която преди да се изправи срещу нашето момиче постигна три поредни победи в пресявките и за първи път в своята кариера намери място в основната схема в надпревара на Женската тенис асоциация (WTA).

Точно 2 часа и 34 минути продължиха мъките на Цвети на централния корт. Българката се оплакваше от травма през миналата седмица, а след изненадващо ранното си отпадане ще си тръгне от Антверпен само с 1 точка за световната ранглиста и с 5242 долара от наградния фонд.

Мачът започна лошо за Пиронкова, която допусна да бъде пробита още в откриващия си сервис гейм. Отговорът на българката обаче не закъсня и тя изравни за 1:1 от третия си опит за рибрейк. В петия гейм 247-ата в света холандка стигна до нов пробив, а след това при своето подаване затвърди аванса си - 4:2. Пиронкова, за съжаление, продължи да бъде неубедителна и Де Фрооме можеше да направи 5:3, но нашето момиче все пак успя да удържи гейма си. В осмия пред Цвети се откри шанс да върне пробива, но съперничката й на свой ред се измъкна от неприятната ситуация. Много важен се оказа 10-ият гейм в тази първа част, в който Де Фрооме сервираше за спечелването й. Тя стигна до сетбол, но първата ни ракета устиска, след което холандката направи двойна грешка и впоследствие Цвети я проби за 5:5. Подемът в играта на полуфиналистката от "Уимбълдън" продължи и тя спечели следващите два гейма, осъществявайки още един пробив за 7:5.

Вторият сет се разви по подобие на първия, макар че размяната на пробиви се осъществи на малко по-късен етап, а частта завърши с успех на холандската тийнейджърка. Двете печелеха сервис геймовете си до 2:2, когато Инди де Фрооме взе подаването на Пиронкова. Цвети върна пробива веднага, но съперничката й направи нов, повеждайки с 4:3, а по-късно и още един, за да вкара мача в решителен трети сет.

Той започна със сервис гейм на нула за холандката, която малко по-късно при 2:1 в нейна полза осъществи пробив, въпреки че българката водеше с 40:0. Отново сервисът предаде Пиронкова, която изгуби подаването си след две поредни двойки грешки. Цвети бързо направи рибрейк, но това само стимулира допълнително де Фрооме, която още в следващия гейм, въпреки съпротивата на пловдивчанката и четирите спасени брейкбола от нейна страна, регистрира нов пробив и поведе с убедителното 4:2. До края на мача неизвестната холандка продължи да бъде по-стабилната от двете тенисистки на корта и съвсем заслужено се поздрави с победата и класиране за втория кръг на надпреварата.

Следващият турнир, в който Цветана Пиронкова ще участва, е в Дубай с награден фонд 2,5 милиона долара след 15 февруари.