Кот д`Ивоар е новият властелин на Африка (видео)

Кот д`Ивоар е новият властелин на Африка. Тази вечер "слоновете" триумфираха в турнира за Купата на африканските нации след драматична победа с 9:8 след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията мачът завърши 0:0, но при 11-метровите удари късметът се усмихна на "оранжевите". Така на практика историята от 1992 година се повтори, когато отново Кот д`Ивоар победи с дузпи Гана и тогава спечели първата си титла на континента, а днес прибави втори трофей във витрината си.

Първото полувреме започна с по-добра игра на Кот д`Ивоар. Оранжевите имаха няколко добри положения за откриване на резултата. В 13-ата минута изстрел на Жервиньо от фаул бе спасен от вратаря. Три минути по-късно пък грешка в защитата на Гана позволи на Жервиньо да открадне топката и да подаде на непокрития Макс Градел, който обаче отправи доста неточен изстрел над вратата.
Постепенно обаче Гана успя да изравни играта и също имаше своите възможности за откриване на резултата. В 25-ата минута далечен удар на Кристиан Атсу се отби от гредата. След това в 36-ата минута Баба изведе Андре Аю в наказателното поле, като нападателят стреля от малък ъгъл и за втори път гредата помогна на "слоновете" да не получат гол във вратата си.

През втората част Гана бе по-близо до гола. В 54-ата минута "черните звезди" организираха бърза контра и топката бе подадена към Асамоа Гиан на границата на наказателното поле, но ударът на нападателя бе неточен. В 71-ата минута пък след заучено положение топката бе свалена с глава за Бой, който също с глава отправи удар, но до гредата. В 87-ата минута пък Мубарак Уакасо стреля опасно от фаул, но топката се отби от стената и мина покрай вратата.

В крайна сметка се наложи да бъдат изиграни продължения. В 91-ата минута Гана стигна до поредната си възможност. Атсу бе намерен между двама защитници, той овладя на гърди и отправи удар от воле, който премина до вратата. в 112-ата минута отново Атсу пробва далечен удар, който отново бе покрай вратата.

И след продълженията обаче така и не се стигна до гол в някоя от двете врати и се стигна до изпълнение на дузпи. Кот д`Ивоар пропусна първите си две дузпи и губеше с 0:2, но след това и играчите на Гана направиха два пропуска и резултатът бе изравнен. След това и двата тима демонстрираха железни нерви и всеки играч успяваше да отбележи, като се стигна дотам и вратарите да изпълняват от бялата точка и точно те решиха изхода на мача. Разак пропусна 11-ата дузпа за Гана, докато Бубакар Бари хладнокръвно реализира и донесе успеха на своя тим за крайното 9:8.