Бербатов и Монако се разминаха с финал след трилър при дузпите (видео)

Отборът на Монако отпадна драматично на полуфиналите на турнира за Купата на Лигата на Франция. Монегаските отстъпиха на своя стадион "Луи II" на Бастия с 6:7 след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията двата тима не успяха да си отбележат голове - 0:0, което означаваше, че след 120 минути игра дузпите трябваше да определят съперника на Пари Сен Жермен на финала. В крайна сметка, Бастия успя да излъже съперника си и си уреди среща с Ибра и компания. Във вторник вечерта ПСЖ надви с 1:0 като гост Лил в първия полуфинал.

Българският нападател Димитър Бербатов бе титуляр за Монако и игра до 97-ата минута, когато старши треньорът на домакините Леонардо Жардим реши да го смени с Лейвин Курзава. В средата на първата част 34-годишният благоевградчанин имаше доста добра възможност да порази вратата на Бастия, но не успя да го стори.

В 22-ата минута Бербатов получи шанс да стреля от изгодна позиция след пробив на Валер Жермен, но вратарят на гостите Алфонс Ареола спаси удара на българския нападател. В края на първата част пък холандският вратар на Монако Маартен Стекеленбург направи двойно спасяване след удар и добавка на озовалия се в отлична голова позиция Джовани Сио и Бастия пропусна прекрасна възможност да излезе напред в резултата.

В 58-ата минута португалският халф на монегаските Жоао Моутиньо бе много близо до гол в противниковата врата. Бербатов чукна леко топката към него и той шутира мощно пред наказателното поле, но кълбото мина леко встрани от вратата на Ареола. В 75-ата минута играч на гостите стреля опасно извън наказателното поле и Стекеленбург само изгледа топката, но за негов късмет тя не попадна в целта. В 82-ата минута Жулиан Палмиери можеше да попари "Стад Луи II", но стреля право в ръцете на Стекеленбург с глава от много удобна позиция за гол.

90 минути не стигнаха на двата отбора, за да определят победителя в този полуфинален сблъсък и се стигна до продължения. В третата минута на първото продължение Бастия отново бе много близо до гол във вратата на Стекеленбург, но след удар по земя на резервата Ервен Онженда топката мина на сантиметри встрани от целта. В 109-ата минута Онженда бе изпреварен от Стекеленбург в наказателното поле на Монако след пас отляво и отново не успя да вкара решаващ гол за Бастия. В 118-ата минута пък Моутиньо можеше да донесе победата на Монако с късен гол от фаул, но изстрелът му не попадна във вратата на Бастия, въпреки че топката профуча опасно близо до нея.

След като зрителите на "Луи II" не видяха гол за 120 минути дузпите трябваше да дадат отговор на въпроса кой да се изправи срещу ПСЖ в прекия спор за трофея. Стекеленбург спаси две дузпи, но и това не се оказа достатъчно, за да се класират на финала монегаските. Жоао Моутиньо можеше да изпрати на финала Монако, но сбърка при петата дузпа. При 6:6 пък Набил Дирар уцели греда и това даде шанс на бившия футболист на Монако Себастиен Скилачи да сложи точка на спора. С хладнокръвно изпълнение опитният защитник преодоля Стекеленбург и класира Бастия на финала.

МОНАКО - БАСТИЯ 6:7 (след изпълнение на дузпи, в редовното време и продълженията 0:0)

МОНАКО: Стекеленбург, Фабиньо, Карвальо, Уолъс (29-Дирар), Елдерсон, Моутиньо, Силва, Тулалан, Бербатов (97-Курзава), Жермен (58-Ал. Траоре), Мартиал

БАСТИЯ: Ареола, Диаките (75-Сиони), Скилачи, Модесто, Маранж, Каюзак (99-Ромарик), Жиле, Даник (67-Онженда), Будебуз, Палмиери, Сио

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Фабиньо, Дирар (Монако); Палмиери, Ромарик (Бастия)

СТАДИОН: "Стад Луи II", Монако

СЪДИЯ: Антони Готи