БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Новак Джокович се върна на трона в Австралия (галерия+видео)

Поставеният под номер 1 в основната схема Новак Джокович се върна на трона в Мелбърн. 27-годишният сърбин спечели петата си титла от Откритото първенство на Австралия и общо осма от Големия шлем, след като на финала надделя със 7:6(5), 6:7(4), 6:3, 6:0 срещу 6-ия в схемата Анди Мъри (Великобритания) след 3 часа и 39 минути игра. Така Джокович става първият тенисист в "Оупън ерата" с пет трофея от надпреварата и изостава само с една купа от шестте на Рой Емерсън. Легендарният австралиец обаче е постигнал това преди 1968 година (началото на "Оупън ерата"). Днешният финал бе пети за Джокович в "Мелбърн парк" и той няма поражение в сблъсък за титлата на първия за годината турнир от Шлема. Предишните му четири триумфа в изданието са през 2008 г., 2011 г., 2012 г. и 2013 г.
Джокович се бетонира на трона в Австралия
Наличието на тези осем мейджър купи в колекцията на Ноле го нареждат до величията Джими Конърс, Иван Лендъл и Андре Агаси, които също имат толкова титли от "Голямата четворка" в рамките на "Оупън ерата". Преди това в тази класация са само Роджър Федерер - със 17, Пийт Сампрас и Рафаел Надал с по 14 и Бьорн Борг - с 11.
Очакванията за оспорван и непредвидим сблъсък се оправдаха още в самото начало на финала. Донякъде изненадващо двамата тенисисти си размениха четири пробива в откриващата част, която продължи цели 72 минути. Още в третия гейм шотландецът получи три поредни възможности за пробив, но Ноле се измъкна и спаси подаването си. При последвалия си сервис-гейм обаче Мъри изостана с 0:40 и бе опрян до стената. Олимпийският шампион от Лондон спаси първия брейкпойнт, но все пак рухна и изостана с 1:3. До 4:2 разликата в резултата се запази. В седмия гейм обаче 27-годишният Мъри съумя да върне пробива след грешка на съперника си от бекхенд - 3:4. Двамата финалисти залагаха на продължителни разигравания от основната линия, а в осмия гейм Джокович стигна до нов шанс пробив,Джокович се бетонира на трона в Австралия  въпреки че при размяната на удари падна в близост до мрежата. Така или иначе лидерът в световната ранглиста се възползва и осъществи нов брейк за 5:3. При падането сърбинът удари палеца на дясната си ръка и това създаде проблеми на Новак. С много агресвивна игра и бекхенд уинър Мъри стигна до нов пробив в деветия гейм. След като загуби подаването си, Джокович поиска намесата на физиотерапевт, който да погледне наранения палец на ръката му. Играта бе подновена със сервис-гейм на нула за шотландеца и 5:5. Финалистите взеха без трудности следващите си подавания и така се стигна до тайбрек. В него сърбинът започна с неприятна двойна грешка и малко след това съперникът му се оказа с преднина от 4:2 точки. Мъри обаче не успа да съхрани аванса си, на свой ред направи двойна грешка за 4:3 точки, а след това позволи и изравняване. Няколко поредни грешки на шотландеца дадоха инициативата в ръцете на Джокович и той се възползва. При 6:5 точки, втори сервис и със сетбол сърбинът принуди опонента си да сбърка. Мъри прати ретура си в мрежата и така подари успеха в тайбрека на Ноле със 7:5 точки.

Качествени разигравания и голяма битка имаше и във втория сет. Както и в първата част, и тук пробивите бяха четири и всичко се реши в тайбрек. Мъри поведе с 2:0 след ранен пробив, но Джокович бързо отговори - върна брейка в третия гейм и взе подаването си за 2:2. Устремът на четирикратния шампион продължи и той спечели още два поредни гейма след нов пробив - 4:2. Непримиримостта на шотландеца се прояви отново и той върна баланса в резултата, като блесна на няколко пъти с великолепни изпълнения от форхенд и пробив за 4:4. Преди осмия гейм имаше кратко забавяне на играта заради неканен на корта протестиращ зрител, който бе изведен по най-бързия начин от охраната на "Род Лейвър Арина".
До края на този сет двамата тенисисти изиграха няколко маратонски гейма, но до пробиви така и не се стигна. Десетият гейм продължи около 10 минути, а зрителите видяха страхотни разигравания с къси диагонали, както и блестящ минаващ удар на Мъри. Шотландецът стигна до сетбол при 5:4, но не го реализира и резултатът бе изравнен отново. И 11-ият гейм се превърна в продължителен дуел. Сърбинът имаше точка за пробив след чудесен бекхенд уинър, но Мъри го отрази с добър сервис. Последваха още два брейкпойнта за Новак, но съперникът му прояви характер и не се пропука в този дълъг гейм. Джокович взе на нула подаването си за 6:6 и така доведе втората част до тайбрек. За разлика от предишния сет обаче шотландецът диктуваше изцяло събитията на корта. Мъри поведе с 2:0, с 4:2, а след това и с 6:2 точки. Джокович спаси два сетбола, но все пак първата ракета на Великобритания затвори тайбрека и частта при 7:4 точки.

Джокович се бетонира на трона в Австралия Определено Мъри е човекът, който трябва да съжалява за развоя на събитията в третия сет. Шотландецът, който е 6-и в света, стартира с пробив, а след това взе сервис-гейма си на нула за 2:0. Британецът обаче не успя да задържи дълго преднината си и в четвъртия гейм изпусна подаването си. В седмия гейм Мъри бе близо до пробив, но не успя да се възползва. Той пропиля брейкпойнт и няколко минути след тоав бе наказан за това. При 4:3 Джокович стигна до три поредни точки за пробив. Шотландецът отрази първата, но след двойна грешка загуби подаването си, а в изблик на ярост хвърли ракетата си на земята. Без каквито и да било проблеми Новак приключи частта в своя полза при 6:3, реализирайки втория си сетбол.

Загубата на третия сет сякаш доведе до тотална разруха в играта и поведението на Мъри. Той изглеждаше уморен, без какъвто и да е тонус в представянето и логично не взе нито един гейм в четвъртата част. Джокович, от своя страна, летеше по корта и доминираше изцяло. Сърбинът осъществи три пробива в продължилия едва 28 минути сет и го завърши в своя полза при 6:0. Така Новак записа своята 16 победа от 24 сблъсъка срещу Мъри, като вече има предимство срещу шотландеца в двубоите между двамата на финали от "Голямата четворка" - 3:2.

Джокович остави в статистиката 8 аса и 1 двойна грешка, докато шотландският му съперник се отчете с 10 директни точки от сервис и 3 двойни грешки. Печелившите удари на сърбина бяха 54 срещу 41 за Мъри. Ноле завърши с 40 непредизвикани грешки, а шотландецът направи с 9 повече.
Шампионът си заслужи чек за 3 100 000 австралийски долара, както и 2000 точки за световната ранглиста. Мъри ще се утешава с 1 550 000 долара от наградния фонд и 1200 точки за класацията на АТP. Шотландецът не успя да спечели третата си титла от Шлема след тези от US Open през 2012 г. и "Уимбълдън" през 2013 г. Това бе четвърти загубен финал в Мелбърн за британския състезател.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТРИУМФА НА НОВАК ДЖОКОВИЧ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!