Шарапова e първата финалистка в Мелбърн

Мария Шарапова се класира за финала на Откритото първенство на Австралия след светкавичен разгром над сънародничката си Екатерина Макарова с 6:3, 6:2. Бившата №1 в света не остави никакви съмнения в превъзходството си и спечели с лекота полуфиналния си мач, продължил 87 минути. До достигането си до полуфиналите Макарова не беше загубила и един сет, но преклони глава за шести път от шест мача пред Шарапова.

Интрига имаше само в първия сет, след като Макарова върна ранния пробив на Шарапова при 3:4. По-опитната Маша обаче овладя инициативата и на практика предреши изхода на двубоя.

Съперничка на Шарапова на финала ще бъде победителката в мача между световната №1 Серина Уилямс и Мадисън Кийс, която в 1/4-финалите отстрани сестра й Винъс.

Полуфиналът срещу Макарова беше 19-ти за приятелката на Григор Димитров на турнири от Големия шлем, а балансът ѝ вече е положителен - 10-9. Самият Григор не е в Австралия, за да я подкрепя, с което си навлече гнева на феновете й.

Финалът, който ще се играе в събота, ще е четвърти за Шарапова в Мелбърн. През 2008 г. тя печели турнира, а през 2007 и 2012 г. е финалистка.