Федерер започна с убедителна победа в Мелбърн

Световният №2 и четирикратен шампион в Мелбърн Роджър Федерер започна с убедителна победа участието си на Australian Open. Бившият лидер в световната ранглиста и носител на рекордните 17 титли от "Големия шлем" надигра с 6:4, 6:2, 7:5 тайванеца Йен-Сун Лу. Федерер имаше точки за пробив още в първото подаване на Лу, но не успя да го спечели. Пробивът обаче не закъсня - той дойде в третия сервис-гейм на тайванеца и позволи на 33-годишния швейцарец да контролира развитието на резултата. Във втория сет Федерер отново проби при 2:2, след това отново спечели подаването на съперника си и затвори сета със своя сервис, въпреки че Лу имаше шанс за 3:5. В третия сет Федерер направи решаващ пробив при 5:5 и без трудности сложи край на мача с помощта на своя сервис.

Швейцарецът направи 9 аса и 3 двойни грешки и не бе пробит нито веднъж, въпреки че лу имаше 4 брейкпойнта в срещата. Федерер осъществи 4 пробива, записа 57 печеливши удара и 37 непредизвикани грешки, а в следващия кръг ще играе с италианеца Симоне Болели, победил с 6:3, 3:6, 6:3, 6:1 аржентинеца Хуан Монако.